„Jednalo se o součinnostní cvičení lezeckých skupin HZS Jihočeského kraje. Téma je záchrana v lanových parcích pro případ nenadálých událostí tak, aby všichni členové lezeckých skupin v celém Jihočeském kraji dokázali v podobných podmínkách pracovat," vysvětlil čtvrteční aktivitu hasičů v Lanovém parku na Libíně Zbyněk Koudelka, krajský instruktor lezeckých skupin pro práci ve výškách HZS Jihočeského kraje.
Pro prachatické lezce není lanový park sice ničím novým, nicméně ve spolupráci s parkem se podařilo umožnit nácvik i dalším skupinám z Jihočeského kraje. „Z každého územního odboru je tu lezecká skupina se svým instruktorem. Všichni si nejprve sami vyzkoušeli pohyb v lanových trasách všech obtížností, aby zjistili, jak se návštěvníci lanového parku ve výšce cítí. Ve spolupráci s proškolenou obsluhou se současně provádí i synchronizace technik, které využívají v lanovém parku a které bychom v případě potřeby využívali my," dodal krajský instruktor.
Celý výcvik začal nutným školením bezpečnosti práce a následně každý instruktor si se svou skupinou prošel kompletně všechny dráhy lanového parku. Až poté se simulovaly záchranné akce, které by mohly nastat. „Většinou se jednalo o záchranu osob spuštěním na zem," uvedl instruktor prachatické lezecké skupiny Milan Roučka. Výběr figurantů, kteří představovali zachraňovanou osobu, byl sice náhodný, nicméně nacvičovala se záchrana jak těžších osob, tak osob představujících menší zátěž pro záchranáře. „V lezeckých skupinách jsou víceméně všichni kluci dost podobně stavění, ale určitě je výhodou zkusit si rozdílnou zátěž. Je dobré, že děláme figuranty sami sobě. I záchranář se tak dostane do situace, která je podobná tomu, co zažívá zachraňovaná osoba. Takže probíráme i základní techniky jednání s lidmi, jak ho uklidnit, aby jeho záchrana proběhla bez větších komplikací," říká Milan Roučka.
Připustil, že v případě skutečné akce musejí být záchranáři připraveni na všechno, a nemusí se jednat jen o záchranu člověka v bezvědomí. „Je docela zvláštní, že v podobných situacích se spíše daří uklidnit ženu. Nejhorší ze všeho je hysterický stokilový chlap, ten se uklidňuje hodně složitě a pak to má zasahující záchranář hodně složité," dodal.
Záchranné akce přímo v lanových centrech, na kterých by se podíleli i členové lezeckých skupin hasičů, nebývají běžné. Spíše se jedná o výpomoc obsluze lanového centra v případech obtížnějších zásahů. To se týká zejména případů, kdy se někomu z návštěvníků udělá nevolno, případně nastanou závažnější zdravotní komplikace. „Jsme jenom lidi a stát se může opravdu všechno. Ale v lanovém centru jsme ještě nikoho sundávat nemuseli, zatím podobné situace vždy bez problémů zvládla obsluha lanového parku. Je to spíše o tom, že občas lidé nejsou příliš fyzicky zdatní, nebo se po překonání několika překážek už na další necítí a raději se nechají spustit," uzavřel Milan Roučka.