Na den přesně před dvěma lety, 11. března, byl potvrzen první případ covid-19 na jihu Čech. Nezáviděníhodné prvenství tehdy získal Luboš ze Lhenic. Pracoval jako šofér autobusu na dálkových linkách v Německu. Dodnes je mu jasné, že virus chytil v práci od někoho z cestujících. „Od té doby se mi vir vyhýbá, stejně jako se vyhnul manželce a dceři. Ty neměly pozitivní test za celé dva roky,“ říká Luboš a se smíchem dodává, že sám by si na datum 11. března 2020 nevzpomněl. Jeho zdraví prodělaný covid-19 nijak nepoznamenal. „I tenkrát jsem měl lehký průběh,“ vzpomíná. I tak ale okamžitě, když to bylo možné nechal se proti covid-19 naočkovat. „Mám tři vakcíny, stejně jako obě moje holky,“ ujišťuje.

V době covidových omezení, musel na práci za hranicemi zapomenout. Počet dálkových linek byl ještě loni na minimu a pro Luboše nebyla práce. Několik měsíců pracoval jako řidič autobusů v Česku. „Zhruba v polovině loňského roku jsem se vrátil za volant k původnímu zaměstnavateli. V posledních týdnech se zase dálkové linky rozjíždí a práce je dost,“ hodnotí současnou situaci a dodává, že zítra vyrazí na pravidelnou linku Drážďany – Mannheim. Během posledního roku i s covidovými opatřeními projel autobusem hlavně sever Evropy. „Jezdil jsem do Švédska i Dánska v době šíření varianty omikron. Měl jsem štěstí, nákaze jsem se vyhnul,“ popisuje s tím, že občas usedl i do autobusu městské dopravy, ale teď zůstává hlavně na severu Německa.

Ilustrační foto.
Covid nás trápí dva roky, situaci může zhoršit rozvolňování i uprchlická krize

Je ale rád, že covid-19 je na ústupu a rozvolňuje se. I když Němci jsou podle něj přísnější. „Hlavně v obchodech dohlížejí na zvýšenou hygienu. Vzít si jakoukoli potravinu nebo jen nandat salát naběračkou v bistru bez rukavic je nemyslitelné. Ihned vás někdo upozorní. To tady v Česku není,“ srovnává dodržování hygienických pravidel. Dodnes vzpomíná, že lidé v jeho okolí byli velmi vstřícní a sousedé se zajímali, jestli něco nepotřebuje. „Rozkřiklo se to rychle. Jsme malé městečko,“ dodává.

Věří, že po dvou letech omezování všechno skončí a život se vrátí do normálních kolejí. Covidu už prý bylo až dost.