„Strom byl ve špatném zdravotním stavu. Byl nemocný. Hodně osychal, popadávaly jeho větve. Komise životního prostředí a prachatický odbor životního prostředí už několik let sledovaly stav smrku, který se stále zhoršoval,“ uvedla vedoucí Odboru komunálních služeb a dopravy Městského úřadu v Prachaticích Ivana Jeřábková.
Bezpečnost je nutná. „Nemocný strom by mohl totiž způsobit také nějaké neštěstí. A rozhodně se chceme vyhnout něčemu podobnému, co se stalo například na Moravě,“ podotkla vedoucí odboru Ivana Jeřábková.
Žádosti o pokácení stromů podávají buď sami občané, nebo město. „Tyto žádosti se pak předávají komisi životního prostředí, která na základě posouzení vydá rozhodnutí,“ vysvětlila vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy Ivana Jeřábková.
Před kácením zmíněného smrku ale město muselo splnit podmínku. Tou byla výsadba jiného stromu.
„Museli jsme vysadit strom nový, a to ještě předtím, než byl tento strom pokácen,“ upřesnila Jeřábková.

„Vůbec celkové kácení stromů mě velice pobuřuje. Pokácení smrku v prachatickém Parkáně si spojuji s kauzou týkající se kácení celých alejí, o které se nyní hodně mluví. Co se týče zmíněného smrku, ten jsem považoval za jakýsi symbol Prachatic, který působil opravdu krásně. Do stromu samozřejmě nevidím, nemohu tedy říct, zda je to dobré, nebo špatné rozhodnutí. Jen doufám, že k tomu mělo město hodně pádný důvod, když přistoupilo až na kácení. Jestli byl strom opravdu nemocný, pak je kácení z hlediska bezpečnosti nutné. Nyní mám ale strach z toho, aby se to nestalo pravidlem, protože já jsem zásadně proti kácení stromů vůbec,“ sdělil předseda Základní organizace strany zelených Karel Hrůza.
„Pokácení smrku v Parkánu mě opravdu mrzí. Byl takzvanou dominantou Prachatic a pamatuji si ho už od dětství. Jestli byl ale už starý a nemocný a tím pádem i nebezpečný pro kolemjdoucí, pak je dobře, že město rozhodlo o jeho pokácení,“ řekla Martina Kašpárková z Prachatic.