Ačkoliv přesný program letošních Slavností dřeva se ještě v detailech dopracovává, o jménu hosta, který spolu se starostkou Martinou Pospíšilovou zahájí v sobotu 18. srpna dopoledne devatenáctý ročník slavností, je rozhodnuto.
Návštěvníci se tedy mohou těšit na to, že uvidí čtyřnásobného držitele ceny Tý-Tý, baviče, moderátora a zpěváka Vladimíra Hrona. „Kromě zahájení slavností bude mít Vladimír Hron samostatné dopolední vystoupení," potvrdila Martina Pospíšilová jméno hlavního hosta slavností.

Ani letos nebudou návštěvníci Volarských slavností dřeva ochuzeni o dřevorubeckou show. Podle volarské starostky bude mít navíc punc mezinárodního klání. „Letos bude show, kterou si návštěvníci oblíbili v minulých dvou letech, skutečně mezinárodní, protože její pořadatelé připraví klání družstev z České republiky a z Rakouska," dodala starostka, která si sama vyzkoušela jednu z disciplín.

Mezinárodní dřevorubecké klání tak předznamená tradiční soutěž v netradičních disciplínách, ve kterých se utkají družstva partnerských měst a putovní Volarský dřevák. Ten v loňském roce podruhé získalo těsně před domácím družstvo z Perlesreuthu. „Mám trochu obavy, že o dřevák přijdeme, ale věřím, že tomu nakonec naše družstvo svým výkonem zabrání a nebudeme muset na příští rok nechávat dělat další dřevák," věří Martina Pospíšilová.

Podobně jako v loňském roce ani letos neplánují organizátoři slavností program pro páteční večer. Zato na sobotu a neděli by toho mělo být k vidění, slyšení a koupení dost. „Za kinem bude prostor vyhrazený dechovce a našim dobrovolným hasičům, v parčíku u Jahody bude celodenní doprovodný program s ležením rytířů, na náměstí vystoupí Vladimír Hron, večer bude pódium patřit kapele Renesance a na půlnoc chystáme ohňostroj. V neděli by měl hrát Přímý přenos, pro děti chystáme pohádku a tradiční dřevákový pochod," stručně shrnula starostka program Slavností dřeva.

Základem budou jako vždy ukázky lidových řemesel s tím, že návštěvníci budou moci opět při práci sledovat řezbáře Ivana Šmída. „Ten pro město již několik let při slavnostech vyřezává postavy v životní velikosti, v posledních letech jsou to postavy do velkého betléma. Letos by měl pracovat na ovečkách, ale setkávat se s ním budeme moci dříve, protože nám bude vytvářet sochy pro výzdobu našeho náměstí," naznačila Martina Pospíšilová s tím, že letos by měl Ivan Šmíd vytvořit pět sedících soch, které by měly představovat Volaráky.