Již tuto sobotu od 9 hodin mohou místní obyvatelé i návštěvníci Šumavy prožít Lenorské slavnosti chleba. Lenora je proslulá tradičním pečením chleba v historické obecní peci. Od této tradice se odvíjí i hlavní téma Lenorské slavnosti, a tím je chléb.

V sobotu tak návštěvníci uvidí samotné pečení, mohou ochutnat čerstvý chléb i lenorské placky, oproti jiným sobotám jim navíc budou hrát a zpívat muzikanti s harmonikou.

S chlebem a pekařskými výrobky se potkají i přímo na slavnosti, kde v dopoledních hodinách proběhne soutěžní přehlídka výrobků největších okolních pekáren, a sice pekárny Klas Prachatice, pekárny Šumava Volary a pekárny Vacov.

Letos se pořadatelé zaměří na drobnější pečivo. Měla by to být pastva nejenom pro oči, ale i pro mlsné jazýčky, neboť soutěž je spojená s ochutnávkou. Každý pak může vhodit do schránky hlasovací lístek se jménem vybrané pekárny. Okolo poledne bude vyhlášen vítěz soutěže O nejlepší pekárnu. Samotné lístky budou slosovatelné v bohaté tombole.
Během čekání se návštěvníci slavnosti nudit nebudou, čeká na ně skutečně bohatý celodenní program. Pro nejmenší dvě loutková představení Labutí panna a Devět jednou ranou, ekologické hry s pracovníky Národního parku Šumava a různé soutěže. Malí i velcí si mohou zalétat na bunjee trampolínách, ty budou v provozu na prostranství pod sokolovnou zhruba od 9 do 16 hodin.

Mezitím si příchozí mohou prohlédnout ukázky řemeslné výroby ve stáncích, místní muzeum sklářství a dokonce navštívit skutečný sklářský provoz v brusírně A. Chrapana a v huti Barbora L. Bandíka.

Místní obyvatelé se v 10.30 hodin jistě rádi připojí ke vzpomínce na slavného lenorského skláře Andrease Hartauera, autora písně Na krásné Šumavě. V průběhu dopoledne se představí mladý dechový soubor ZUŠ ve Volarech.
I odpolední program bude nabitý. Od 13 hodin se uskuteční malé setkání v rekonstruovaném parku v Lenoře. Tam již zahraje dechovka Vitějčanka, která bude návštěvníky provázet většinu odpoledne. Zhruba o půl třetí ji na hodinku vystřídá country kapela. Dále budou moci diváci spatřit ukázku exotického a španělského tance a vpodvečer atraktivní vystoupení akrobatického cyklisty Petra Beneše.

Návštěvníci Lenorské slavnosti se skutečně mají na co těšit. Jedinou čáru přes rozpočet může udělat počasí. Věřme, že bude milosrdné i tento rok.

Program:

9 až 13 hodin:
– pečení chleba v lenorské peci
– soutěž o nejlepší pekárnu
– ukázky řemeslné výroby
– koncert ZUŠ Volary
– loutkové divadlo
– vzpomínka na A. Hartauera
– Sklářské muzeum – prohlídka

13 až 19 hodin:
– otevření lenorského parku
– dechovka Vitějčanka
– písničky posledního kovboje
– taneční skupina In
– akrobatické vystoupení cyklisty Petra Beneše

Jaroslava Krnáková