Přímo před školou totiž mají ukázky hornin, navíc z nejbližšího okolí Volar. A díky dřevěnému pavilonu, který je součástí venkovní geologické expozice, mohou strávit část školní výuky mimo třídu.

„Je to novinka a vlastně poslední z bodů, který jsme naplánovali v rámci programu pro vzdělávání a konkurenceschopnost na naší škole,“ uvedl ředitel ZŠ Volary Petr Horálek. Protože venkovní expozice slouží současně ke školní výuce, chce ji vedení školy žákům a učitelům, kteří se na jejím vybudování podíleli, oficiálně předat. „Vzhledem k nevhodnému počasí to ale odložíme až na jarní měsíce,“ dodal.

V tuto chvíli se sice mohou žáci, jejich rodiče i kdokoliv jiný, dozvědět základní informace z textů a fotografií na panelu v začátku expozice, nicméně definitivní podobu získá až přes zimu. „Do altánu chybí doplnit ještě stoly, které máme teď přes zimu schované. Počítáme s tím, že až se bude dělat oprava chodníku ke škole, spojíme s tím i zabetonování stolů, aby je nikdo nemohl odnést,“ plánuje ředitel Petr Horálek.

Podél chodníku ke škole je mezi informačním panelem a dřevěným pavilonem umístěno celkem jedenáct druhů různých hornin. Podle Petra Horálka to ale nemusí být konečné číslo. „Počítáme s dalším rozšiřováním, bude ale záležet, jestli se nám podaří sehnat další vzorky jiných hornin. Snažili jsme se a povedlo se nám, že všechny vystavené kameny pocházejí z okolí Volar,“ podotkl.

Informační panel pak zájemcům nabízí i přehled několika vycházkových tras po okolí, kde je možné vidět vystavené vzorky přímo v terénu. Vedle vystavených hornin jsou i dřevěné zkosené sloupky, i těch se bude v příštím roce týkat drobné dokončení. Právě ono zkosení je zcela záměrné. „Na horní plochu přijdou ještě popisky k jednotlivým kamenům. Ty zatím nejsou hotové, ale máme je v rámci sponzorského daru zadané a měly by být přes zimu hotové,“ ubezpečil ředitel školy s tím, že škola by měla mít destičky s označením hornin obdržet nejpozději koncem ledna.

Exteriérová expozice hornin je ale jen částí celkového projektu pro vzdělání a konkurenceschopnost, do kterého se volarská základní škola před více než rokem přihlásila. „Celé to trvalo rok a půl. Ještě by nám měly přijít pracovní listy pro žáky. Mělo by jich být zhruba osmdesát ve třiceti provedeních pro výuku geologie a angličtiny. A to bude poslední záležitost v rámci dokončeného projektu,“ doplnil Petr Horálek.

Od minulého září, kdy se škola k projektu připojila, tak mohou žáci využívat počítačovou učebnu vybavenou novými notebooky.

„Podařilo se nám pořídit i novou IT techniku, jako byla tiskárna nebo digitální fotoaparát. Pokud jde o zaměření, projekt byl směřován na biologii, geologii a angličtinu a k tomu ještě na výchovné poradenství,“ doplnil Petr Horálek.

V rámci výuky navíc žáci osmých a devátých tříd absolvovali celkem deset exkurzí do výrobních podniků a středních škol technických oborů v Jihočeském kraji.