Přesně za měsíc začnou zápisy v Chrobolech. „Víme, že by k zápisu měly přijít dvě místní děti. Pokud přijdou opravdu jen tyto děti, budeme mít volná místa i pro přespolní," říká ředitelka Mateřské školy v Chrobolech Jana Němečková. V tuto chvíli nemůže Jana Němečková přesně říci, kolik volných míst bude. „To samozřejmě záleží na odkladech pro budoucí prvňáčky, ale mohla by to být asi čtyři místa, která budeme moci obsadit dětmi, které tu nemají trvalé bydliště," poznamenala.


„S malým půjdu v květnu k zápisu v Prachaticích, rodičovská dovolená mi končí v září, kdy mu budou tři roky. Mám už příslib zaměstnání. Doufám, že vzhledem k tomu, že mu budou v září tři, se do školky tady ve městě dostane. Pokud ne, byl by to pro mě samozřejmě problém. Už jsem i přemýšlela, že bychom zkusili i Husinec, kde máme také rodinu," říká Martina Furišová z Prachatic.


Z Prachatic do Strunkovic nad Blanicí dovážejí někteří prachatičtí rodiče své děti do školky. „Máme tu i děti, které nejsou odtud. Už jsme i letos zaznamenali dotazy od maminek z Prachatic, za jakých podmínek by mohly přijít k zápisu k nám. My bereme děti od dvou let věku, takže naší školku využívají ti rodiče, kteří potřebují nastoupit do práce, ale jinde jim takto malé dítě nevezmou. Kapacita školky je 56 dětí, nyní jich máme 49, takže je předpoklad, že tu volná místa budou," říká vedoucí učitelka strunkovické mateřinky Marie Malá.


Přesný datum zápisu do školky zatím stanovený není, ve Strunkovicích nad Blanicí bývají zápisy obvykle koncem dubna.
Od 7. do 11. dubna mohou přijít rodiče se svými dětmi k zápisu také do Mateřské školy ve Čkyni. Seznam přijatých nebo nepřijatých dětí pak zařízení zveřejní 30. dubna.


Už v pondělí a v úterý se vydají se svými dětmi k zápisu rodiče z Volar. „Máme přibližně třicet volných míst. Přesná čísla budeme znát samozřejmě až ve chvíli, kdy bude rozhodnuto o odkladech dětí, které byly u zápisu do základní školy," říká vedoucí učitelka volarské mateřské školy Tereza Votavová.


Podle jejích slov ale ve Volarech nemají rodiče obvykle problém s tím, že by jejich dítě nebylo do školky přijaté. „Obvykle uspokojíme všechny žadatele, nestává se, že by na někoho nevybylo místo. Navíc k nám i chodí děti z jiných obcí, například z Lenory, Zbytin nebo třeba z Dobré Vody. Jejich rodiče mají ve Volarech práci, a tak je vozí s sebou," doplnila.