PRO PŘEDŠKOLÁKY
V tuto chvíli je budova zkolaudovaná a připravená pro nové nájemníky. Dětským smíchem se nová třída mateřské školy rozezní už letos v září. „Naše školka má kapacitu dvacet osm dětí a půjde o jednu smíšenou třídu," zkonstatoval při slavnostním otevření Michal Čarvaš, ředitel Nemocnice Prachatice. Zdůraznil, že mateřinka není jen pro děti zaměstnanců nemocnice, ale poslouží všem lidem z Prachatic a sousedních obcí a pojme i děti mladší tří let. „Třída bude začleněna jako součást Mateřské školy Prachatice, která naši školku bude provozovat," doplnil ředitel.

Nově opravený objekt v Nemocnici Prachatice: - Náklady na rekonstrukci objektu se vyšplhaly na zhruba 10,7 milionu korun, z nichž částkou 1,1 milionu na mateřskou školu přispěl Jihočeský kraj.
- Objekt nabízí prostory pro mateřskou školu s kapacitou 28 míst nejen pro zaměstnance nemocnice.
- V patře budovy má nemocnice k dispozici pět startovacích bytů o velikosti 1+KK nebo 2+KK.Ředitelka Mateřské školy Prachatice Helena Turková Kubátová upřesnila, že nových dvacet osm míst uvolní místa v jednotlivých budovách školky přímo ve městě. „Zápis do školky U Nemocnice se uskuteční první květnové pondělí a úterý v budově MŠ Česká," doplnila informaci pro rodiče. Podle toho, kolik se do školky zapíše dětí, bude následně řešit případná nová pracovní místa.
Součástí mateřské školy je také kuchyň. V té se ale vařit nebude. „Je škoda, že není možné využít naší výborné nemocniční kuchyně. Předpisy, které upravují stravování dětí, jsou ale jiné, a tak školka musí obědy dovážet z některé ze svých jiných pracovišť," vysvětlil ředitel prachatické nemocnice. Ředitelky MŠ Helena Turková Kubátová upřesnila, že to bude z budovy v České ulici. „Odtud vozíme také obědy do budovy Skalka, kapacita je dostatečná," dodala.
Děti v mateřince U Nemocnice mají k dispozici obrovskou hernu, místnost na spaní, šatny, sociální zařízení, prostor pro tvořivou dílnu a školní zahradu. Na té sice v době otevření ještě nebylo vše hotovo. Ukotvené herní prvky během léta ještě zarostou trávníkem a prostor bude dokonalý. Učitelky mají navíc svůj kabinet. Velkou výhodou je pak okolní příroda, děti ze školky mohou při procházkách zamířit rovnou do lesa.
„V prostorách plánujeme na prázdniny příměstský tábor. Chceme tak vyjít vstříc našim zaměstnancům v řešení otázky mnoha zaměstnaných rodičů, kam o prázdninách s dětmi," uvažoval při otevření prostorů ředitel Čarvaš.

FIREMNÍ BYTY
Spolu s mateřskou školkou nemocnice dokončila rekonstrukci pěti startovacích bytů. „Ty budou výhradně pro naše zaměstnance, půjde o jednu z mnoha výhod, které našim lidem můžeme nabídnout jako bonus. A zároveň jde o možnost, jak pro nemocnici zajistit kvalitní zdravotnický personál a přilákat zaměstnance mimo náš region," řekl Michal Čarvaš.
Nové nemocniční byty jsou o velikosti jedna nebo dva plus kuchyňský kout. Při slavnostním otevření byly byty připraveny k nastěhování. A všichni, kdo si je přišli prohlédnout, museli zkonstatovat, že mají styl. Byty jsou světlé, nechybí jim velká okna, v některých případech s výhledem na město. Kuchyňské linky jsou v moderním provedení, spotřebiče plně funkční a ani na stropní svítidla investor nezapomněl. „Vše je připravené, zájemci se vlastně mohou hned stěhovat," potvrdil v jednom z bytů náměstek ředitele František Stráský. Upřesnil, že o nové nájemníky nebude mít nemocnice nouzi. „Už teď se nám nájemníci hlásí," ujistil.