„Takové podmínky prostě nejdou splnit během jediného roku. Máme staré budovy, které vyžadují nákladnou údržbu. Z našich sedmnácti tříd máme zatím vybaveno jen jedenáct tak, jak vyhláška požaduje. Vyměnit nábytek v jedné třídě vyjde zhruba na sto tisíc korun. Víc než jednu třídu za rok takhle nevybavíme, když vše půjde tak, jako doposud, splníme požadavky za šest let,“ vysvětloval situaci ředitel Základní školy v Netolicích Karel Pižl s tím, že v některých učebnách ani nebude možné stavitelný nábytek instalovat. „Myslím si, že je například hloupost přestavovat ponky v dílnách, nebo nábytek učeben chemie, kde navíc sedí u jedné lavice tři žáci,“ pokračoval Pižl.

Ostatní zástupci škol jeho slova jen potvrzují. Malotřídní školy jsou na tom ještě hůře. „Nemáme zatím vůbec žádné takové lavice. Řešíme to tak, že používáme staré lavice, kterých máme dostatek ještě z minulosti. Pokud někdo potřebuje větší nebo menší lavici, tak mu ji do třídy přineseme. Máme ale samozřejmě jiné priority, jako je údržba střech a další,“ popisovala situaci Klára Švejdová, ředitelka Základní školy v Nové Peci, kterou v současné době navštěvuje šestnáct žáků. Podle jejích slov není vyhláška špatná, před tím, než vešla v platnost, se ale mělo nejdříve říct, odkud se na podobné investice vezmou peníze.

Finanční prostředky chybí i ve Vimperku. „Několik stavitelných lavic máme, rozhodně ale nejsou ve všech třídách. Můžeme vyhovět jednotlivcům, kteří mají zdravotní problémy, ale všem je dát nemůžeme. A i když nám město vychází vstříc, chápu, že na takové investice zkrátka nemá. Bude to trvat několik let, než podmínky splníme. Měli bychom také samozřejmě pořizovat kvalitní nábytek, aby si ho mohly nastavovat děti bez pomoci údržbáře,“ uvedla ředitelka Základní školy T. G. M. ve Vimperku Dagmar Rückerová, která je zároveň zastupitelkou města.

Radek Štěpánek