Čekala nás opravdu dlouhá a náročná cesta autobusem, která byla těsně před koncem zpestřena přejezdem přes kanál La Manche na trajektu, kde nás hezky houpalo moře, a tak jsme si vyzkoušeli, jak se asi cítí opravdoví námořníci. Po vylodění v přístavu Dover jsme se opět přesunuli do autobusu a směle pokračovali do hlavního města Velké Británie.

První den strávený v Anglii nás čekala prohlídka Londýna. Do centra hlavního města jsme se dostali lanovkou Emirates, která nás převezla přes řeku Temži a poskytla nám krásný výhled na celé město, dále jsme do samého centra pokračovali metrem. V centru nás provázela paní průvodkyně a ukázala nám nejznámější památky a náměstí. Prošli jsme se po Westminster Abbey, Downing Street, prohlédli si budovu parlamentu a Buckingham Palace, viděli královskou stráž i její výměnu, navštívili Trafalgar Square a mnoho dalšího. Po prohlídce města jsme pokračovali do překrásného podmořského světa Sea Life Centre London, kde jsme mohli pozorovat žraloky, želvy, hvězdice, pirani, tučňáky aj. Z podmořského světa jsme lodí přejeli na Greenwich a překročili nultý poledník. Večer jsme se přesunuli do New Maldenu, kde si nás vyzvedli naši hostitelé.

Druhý den v Anglii nás čekala prohlídka musea Madame Tussauds. V tomto muzeu jsme se vyfotili a tváří v tvář setkali s mnoha známými osobnostmi, dozvěděli se něco o historii Anglie a povozili se ve známých anglických taxících. Odpoledne jsme navštívili filmová studia Warner Bros, v nichž se natáčela známá filmová série o Harrym Potterovi. Studia byla opravdu nádherná a leckteré z nás nadchla víc, než jsme si vůbec dokázali představit. Ve studiích byly skutečně kouzelné věci, např. vařečky samy míchaly polévku, nože samy krájely, kufry se samy balily aj., také jsme se mohli učit kouzlit, přivolat si koště nebo na něm dokonce létat. Večer nás čekal znovu přesun do New Maldenu a do hostitelských rodin.

Poslední den v Anglii jsme navštívili univerzitní město Oxford. Paní průvodkyně nás provedla centrem města, ukázala nám studentské koleje, kostel, v němž se modlí studenti Oxfordu před zkouškami, knihovnu, v níž není zavedena elektřina, největší knihkupectví na světě a jídelnu Oxfordské univerzity, která sloužila jako inspirace k natáčení několika scén filmů o Harrym Potterovi. Poté jsme si nakoupili vše potřebné na cestu zpátky, nastoupili do autobusu a vyrazili domů. Cesta do ČR byla opět zdlouhavá a náročná, ale za takové zážitky rozhodně stála.

Mgr. Lenka Andraschková, učitelka ZŠ Vodňanská