Na tradičním Trhu studijních příležitostí se letos nově představily i školy z Bechyně, Střední umělecko průmyslová škola, a dvě z Českých Budějovic. „Odtud poprvé přijela škola Informatiky a právních studií a Educanet," přiblížila Radka Dvořáková z prachatické Jihočeské hospodářské komory.


V letošním roce školáci nenašli stánek prachatického gymnázia. „To připravilo při této příležitosti Den otevřených dveří, takže se školáci podívali přímo do jeho budovy," upřesnila Radka Dvořáková. Trh studijních příležitostí letos pořádala Jihočeská hospodářská komora, KIS Prachatice a úřad práce.


„V Prachaticích jsme poprvé, ale na akce tohoto typu jezdíme pravidelně. Letos je znát, že děti už nevyhledávají informace pouze na internetu, že preferují osobní kontakt," říká ředitel Střední umělecko průmyslové školy Bechyně Jiří Novotný.


Ten neskrýval radost z toho, že se zvyšuje počet žáků, kteří se zajímají o řemeslné obory. „I nadále je sice v procentech pětašedesát dětí na maturitních oborech, ale zvyšuje se počet těch, kteří si uvědomují, že řemeslo je důležité a je následná uplatnitelnost i na trhu práce. My jsme letos navázali spolupráci s místní společností, která sice negarantuje, že dá našim absolventům práci, ale je tu úzká spolupráce, kdy ti, kteří se snaží, mají větší šanci, že tu najdou po škole práci," přiblížil Jiří Novotný.


Podle něho většina absolventů školy, kde je například i obor zabývající se keramikou, odchází studovat na vysoké školy. „Je totiž pravda, že vysokých škol, kde mohou následně studovat, je hodně. Mezi nimi například UMPRUM, Ústav umění a designu, ale například i animovaný film ve Zlíně," přiblížil Jiří Novotný.


Naopak mezi stálice, které se na Trhu studijních příležitostí představují již od prvního ročníku, patří vimperská Obchodní akademie a Gymnázium. Nechyběli ani v letošním roce.


„Je trochu znát, že ubývá dětí, že jsou nyní slabší ročníky," hodnotil Milan Vančura. Podle něho je ale stále o středoškolské vzdělání ze strany školáků zájem.


„Jezdíme se představit také do Strakonic a skutečně máme tu zkušenost, že děti, které přijdou, zajímá náplň oboru, náročnost, ale také následná uplatnitelnost na trhu práce," poznamenala Věra Chválová. Podle počtu přihlášených studentů se ukáže, kolik tříd vimperská škola otevře.

„Letos je navíc vidět, že trh zajímá i rodiče budoucích studentů a učňů. Už od rána totiž chodí nejen školáci se svými vyučujícími, ale přišla se sem podívat i řada rodičů, kteří tu zjišťují potřebné informace k výběru školy," chválila si Radka Dvořáková.