„Smyslem akce je dětem z Prachatic otevřít sportoviště, která Sportovní zařízení Prachatice spravuje, a přiblížit jim sporty, které zde mají svá zázemí,“ uvedla ředitelka Sportovního zařízení Prachatice Radovana Kutláková a doplnila: „Kdyby jen pár dětí z těch, které se zde za dva dny otočí, a zatím žádný sport neprovozují, do některého z klubů zapojilo, byla by to výhra. A nemusejí se zapojit jen do těchto klubů, ale hlavně aby je to nakoplo k tomu, že by si mohly sportovat jen tak pro sebe.“

Připraveno bylo šest sportovních stanovišť, které děti ze druhého stupně základních škol po půl hodinách obcházely. Všemu však předcházelo slavnostní zahájení s předtančením roztleskávaček ze Střední pedagogické školy Prachatice. Moderátor akce Václav Votava řekl něco o hostech, kteří měli přijet na besedu po skončení praktických ukázek, a pak již se všichni rozešli po jednotlivých sportech, kterými byly tenis, stolní tenis, fotbal, lehká atletika, judo a hokejbal

Jediným sportem, který se v Prachaticích neprovozuje aktivně, ale byl představen, je lehká atletika. Tu si vzaly na starosti Boženka Hronová s Petrou Jelínkovou a bylo vidět, že atletika děti vzala. Zkoušely se běhy přes překážky, hod oštěpem a další disciplíny. Roli startéra na chvíli převzal jeden z významných hostů akce, medailista z olympijských her v hodu diskem Imrich Bugár. „Je ho pěkný areál. Pokud tu vznikne atletický oddíl, bude zde mít výborné zázemí,“ hodnotil.

Hřiště s umělou trávou patřilo fotbalistům. Mladí trenéři prachatického Tatranu ukázali něco z techniky fotbalu, spolupráce hráčů i střelby na branku. S míčem si to vyzkoušela i děvčata, kterým se sice zpočátku nechtělo, ale nakonec své umění předvedla. Všichni si pak mohli zastřílet na brankáře i si zkusit střelbu na přesnost při sestřelování v brankách pověšených kuželů. V závěru předváděcí části fotbalu všechny pozdravili i fotbaloví internacionálové Antonín Panenka a Karol Dobiaš.

Stolní tenis si chtěl vyzkoušet snad úplně každý. Přeci jenom stoly jsou různě po městě, tento sport je hodně rekreačně rozšířen, a tak k němu nikdo nemá daleko. Dětem se v herně stolních tenistů věnoval šéftrenér Libína Prachatice Jan Bauer spolu se svými pomocníky z řad mladých hráčů tohoto klubu.

Judisté měli každou půlhodinku rozdělenou do dvou zajímavých bloků. Nejprve závodníci Tatranu od nejmenších až po dorostence předvedli něco z judistické kuchyně. Pod vedením trenéra Antonína Turka předvedli různé pády, chvaty a pak i přímý boj. A že to všichni brali hodně vážně, potvrzovala trenérova slova ke svým svěřencům: „Je to super, ale musíte trochu zvolnit, všechno to půjdeme dneska několikrát a ve čtvrtek znovu půl dne.“ Úsměvy na tvářích závodníků značily, že žádný problém, jsme přeci dobře trénovaní. Druhou částí v tělocvičně juda byla ukázka kruhového tréninku. A právě ten si mohli všichni vyzkoušet. Někdo se příležitosti chopil, jiný se možná trochu styděl, ale svou příležitost za pačesy chytila také nejedna z učitelek. Odměnou za výbornou ukázku bylo to, že si vždy několik zájemců odnášelo kontakty na trenéry s tím, že by se rádi judu věnovali.

Tenisté obsadili všech šest kurtů. Trenéři TK Prachatice Pavel Kutlák s Vladimírem Hettnerem a svými pomocníky nejprve zasvětili všechny přítomné do toho, co vůbec tenis je, ukázali několikrát základní údery a pak již se šlo na to. Kdo chtěl, mohl si dle rad trenérů vyzkoušet základní údery, každému se dostalo i rady, co a jak na úderech vylepšit a podobně. Ti, které tenis alespoň trochu chytil, se mohou nejen přihlásit do místního klubu, ale mají otevřené dveře také na letní kemp, který trenéři TK Prachatice pořádají v létě ve dvou turnusech.

Jediným tak trochu odloučeným sportovištěm byl hokejbal. Jan Turek s Janem Šváchou a dalšími pomocníky připravili na celé aréně U Rybníčku pro děti celou řadu pracovišť. Každý si mohl vyzkoušet techniku vedení míčku mezi kužely, střelbu na malou branku přes půlku hřiště, střelbu na přesnost na dřevěného brankáře, ale i střelbu na živého gólmana. Chvílemi se hrálo i na ostro. Hokejbalisty v závěru pracovní části přijel podpořit i reprezentační hokejový brankář Jakub Kovář, který však má zkušenosti i s hokejbalem. „Proti Kubovi jsem hrál několikrát, když hrál v poli, nyní v semifinále play off přijel sem k nám do Prachatic v dresu Písku na postu gólmana,“ uvedl zajímavou informaci Jan Turek.

Středeční praktický program pro druhý stupeň základních škol se bezezbytku vydařil. Jakousi třešničkou na dortu pak byla odpolední beseda se slavnými českými a československými sportovci v prachatické sportovní hale. Nejen děti, které se účastnily praktické části programu, se mohly ptát diskaře Imricha Bugára, fotbalistů Antonína Panenky a Karola Dobiaše, hokejisty Jakuba Kováře i judisty Jiřího Sosny. Nechybělo focení s těmito sportovními ikonami ani závěrečná autogramiáda.