Stovky školáků z pátých a devátých tříd procházejí v těchto dnech testováním. V počítačových učebnách vypracovávají testy z českého jazyka, matematiky a cizího jazyka. Jedná se o druhý ročník ověřování výsledků žáků v počátečním vzdělávání. Do testování jsou letos zapojeny všechny základní školy a víceletá gymnázia.


„Snažíme se naše děti motivovat k tomu, aby k testům přistupovaly zodpovědně. Mohou si při nich sami ověřit, na kolik je zvládly, mají zpětnou vazbu," řekla ředitelka Základní školy T.G.M. ve Vimperku Dagmar Rückerová. V této škole k počítačům usedlo šestatřicet žáků devátých a čtyřicet tři žáků pátých tříd.


Ve Volarech v těchto dnech prochází testováním zhruba osmdesátka školáků. „Zatím jsme se nesetkali s většími problémy. Zdá se, že děti zvládají i poslech, který je součástí testu u cizího jazyka," říká ředitel školy Petr Horálek.
Jako příliš složité nevidí testy ani ředitel prachatického gymnázia Alexandr Zikmund. „Testy dělají všichni žáci z kvarty, nemají s tím žádné výrazné problémy," uvedl ředitel.


Z pohledu ředitelů škol, ale i samotných žáků, je nejtěžší částí asi poslech cizího jazyka. „Poslechnou si text pouze jednou, a to může být pro některé problém," myslí si ředitelka Základní školy ve Vodňanské ulici v Prachaticích Alena Nachlingerová.


Její slova potvrzují i samotní školáci, kteří mají tyto testy ještě před sebou. „Toho poslechu se bojíme asi nejvíce," shodují se.

Testování:
Od 13. května do 7. června procházejí školáci z 5. a 9. tříd celorepublikovým testováním.
Vloni se do testů pustilo přes sto šedesát tisíc dětí. Letos se musely zapojit všechny školy.