To se ale nezdá některým rodičům, kteří například zakoupili lyže v Českých Budějovicích a nechali je svým dětem seřídit dříve, než se o tomto požadavku dozvěděli. „Takže máme na výběr, že buď pojedeme za prodejcem, aby nám potvrzení vystavil, nebo musíme zaplatit za potvrzení a zkontrolování v servisech v Prachaticích. Proč nestačí jen naše slovo či písemné vyjádření?“ ptají se.
Podle lyžařského instruktora ze zmíněné školy je důvod jasný. „Stávalo se nám, že i když rodiče podepsali prohlášení o tom, že jejich dítě má lyže seřízené, stejně jsme se dostávali na výcviku do situace, kdy třeba pět dětí lyže vůbec seřízené nemělo,“ popisuje instruktor Jakub Weiss. Podle jeho slov odborným seřízením chrání rodiče zdraví a bezpečnost svých dětí. Informace k lyžařskému výcviku, tedy i o potvrzení, dostali rodiče již v září, písemný přehled pak v prosinci.

Bezpečnost

„Navíc, letos, když všichni rodiče nechali opravdu lyže seřídit a přinesli potvrzení, nestalo se nám, že by některé dítě nemělo lyže seřízené. Seřízení je otázka zhruba od padesáti korun, což není velká položka,“ argumentuje instruktor a poukazuje, že jen těžko na sebe může brát následně zodpovědnost, když děti lyže seřízené nemají. „Nejsem odborný servis, abych pěti nebo deseti dětem lyže seřizoval a přebíral tím na sebe zodpovědnost. Zajištění bezpečnosti dětí je pro nás priorita. Naše rozhodnutí je na základě mnohaleté praxe,“ doplnil.
Stejně postupují i v Základní škole ve Strunkovicích nad Blanicí. „Dítě musí přinést potvrzení o bezinfekčnosti, které nesmí být starší tří dnů před odjezdem, a orazítkované potvrzení o seřízení lyží z autorizovaného servisu. Nevím o tom, že by si některý z rodičů stěžoval, že musí za potvrzení zaplatit,“ říká ředitelka strunkovické základní školy Hana Pártlová.
V Základní škole Mistra Jana Husa v Husinci se stačí domluvit se zástupcem ředitele. „Na žádost zapůjčíme i dětem lyžařské vybavení, které máme. Snažíme se tak minimalizovat náklady na lyžařský kurz. Navíc jezdíme na Nové Hutě, které jsou cenově dostupné, kde je v případě, že by nám něco chybělo, sklad. Děti mají možnost i vyzkoušet si pohyb na lyžích v areálu naší školy. Rodičům sice doporučujeme, aby si nechali v odborném servisu lyže seřídit, ale žádné potvrzení po nich nevyžadujeme. Pokud má někdo problém, stačí se s námi domluvit na seřízení a my se o to postaráme,“ říká ředitel školy Václav Kuneš.

Více v tištěném vydání v pátek 30. ledna 2009.