„Hlavně se snažíme vést děti k samostatnosti. Samy se ale musejí aktivně do programu zapojit,“ uvedla vedoucí prachatického Céčka Michaela Traore se slovy, že v době letních prázdnin navštěvují centrum děti ve věku deseti až třinácti let.

Céčko rozhodně není jen pro týrané či šikanované děti. Chodí k nám děti, které se doma mají jako v bavlnce, jen třeba jejich rodiče mají hodně práce a není komu dospělému se svěřit,“ říká Michaela Traore.

„Většinou jsou to takové, které nejezdí na letní tábory a podobně, proto využívají čas u nás,“ upřesnila Traore s tím, že děti si sem nechodí pouze hrát, ale přicházejí se i zpovídat, a to jak v dobrém slova smyslu, tak i v tom záporném.

Zmínila se, že si děti často přicházejí pro radu, když mají například problémy ve škole či se svými kamarády. „Mezi takové potom patří spíše holky, které nevědí, s kým se mají zrovna kamarádit, nebo řeší takzvané první lásky,“ řekla s úsměvem vedoucí Michaela.

Sdělila ale, že se pracovníci setkávají i s nemilými případy. „Vzpomínám si, že k nám přišel klient, kterého ve škole šikanovali. Rozhodl se proto, že přestoupí na jinou školu, přičemž se dozvěděl, že agresor, kterého se problém týkal, chtěl také přejít na tu samou školu. Klient ale nechtěl problém řešit s konkrétními jmény, problém jsme mu tedy pomohli řešit a společně jsme se snažili najít další cestu,“ vzpomíná si asi na jeden z nejhorších případů vedoucí Céčka s tím, že přímo s šikanou se zatím ještě nesetkali.

Céčko ale rozhodně není jen pro týrané či šikanované děti. „Chodí k nám děťulata, která se doma mají jako v bavlnce, jen například mají jejich rodiče hodně práce a není komu dospělému se svěřit. Nebo zkrátka chtějí slyšet názor i někoho jiného. Máme tady takzvanou štamgastku, která si k nám chodí denně psát domácí úkoly, chodí se chlubit známkami. Jsou ale i takové problémy, se kterými se rodičům ani kamarádům svěřit nedá. Myslím tím například první sexuální zkušenosti, pokusy s první cigaretou a podobně,“ dodala Michaela Traore.

„Podle mého názoru je velice dobré, že děti a mladiství mají možnost v případě, že mají nějaký problém, se komu svěřit a že mohou přijít za někým, kdo jim poradí, či pomůže najít vhodnou cestu k tomu, jak daný problém vyřešit,“ myslí si o prachatickém Céčku Dagmar Předotová.