Žáci Základní školy Zlatá stezka 387 Prachatice míří nejčastěji za dalším vzděláním do Vimperku. Ze čtyř žáků, kteří letos ukončí ve škole základní vzdělání, si tři vybrali právě Střední školu Vimperk, konkrétně obor opravářské práce.


Podle Miroslavy Kunešové, ředitelky školy, nemají jejich žáci komplikace při výběru vhodného učiliště. „Na výběr mají jak z oborů tak zvaného E typu, které navazují přímo na naše učivo, tak na běžné tříleté učební obory," potvrdila.


Pokud se týká spolupráce s rodiči žáků ze strany školy při výběru dalšího vzdělávání, pomoc nabízí škola hned na několika úrovních. „Připravíme jim veškeré podklady, které se týkají učilišť v našem regionu, ale i z okolních okresů. Zástupci škol k nám jezdí na besedy se žáky. Střední odborné školy z Vimperku a Písku si dokonce vozí žáky na prohlídku škol, kde si mohou vše prohlédnout a dostanou tak na místě ty nejlepší informace. Rodiče se snažíme o všem informovat i na třídních i osobních schůzkách," dodává Miroslava Kunešová.


Nicméně to, co zůstává na rodičích, je samotný výběr školy. I s tím jim ale škola pomáhá. „V rámci rozvrhu máme poměrně hodně hodin pracovního vyučování, kde žáci získávají základní manuální dovednosti jak při práci se dřevem, kovem, plastem, ale i další ruční práce včetně vaření. Snažíme se podle individuálních zručností rodičům poradit v tom, k čemu by mohly mít jejich děti nejblíže. Někdo více inklinuje k práci se dřevem, jiný je zručnější na nejrůznější opravy a podobně," podotkla a dodala: „Vždycky je pro nás povzbudivé, když se některý z bývalých žáků přijde pochlubit výučním listem, ale nevyhneme se ani zklamání, kdy po tom, co s žáky tohle všechno absolvujeme, se dozvíme, že v září na školu nenastoupil."