V praxi to znamená, že ani návštěvníci šumavské Kvildy by si letos neměli dopřávat ohňostroj, který je spojený se zvýšeným hlukem. Na to, zda jsou nová pravidla dodržována, budou dohlížet strážci národního parku. „Doufáme, že návštěvníci i provozovatelé všech hotelů a penzionů na Šumavě budou tento zákon poctivě dodržovat. Tentokrát se zaměříme především na monitoring situace,” uvedl k novince Jan Dvořák tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Podle jeho informací by měla novinka ochránit především divoká zvířata na území národního parku, která jsou celoročně zvyklá na klid a při silvestrovských oslavách zažívají nepřiměřený stres.

O tom, že platí nový zákon, který omezuje hluk silvestrovských oslav, ví samozřejmě také starosta Kvildy Václav Vostradovský. „Upřímně řečeno, jsem sám zvědavý, zda bude zákon dodržován. U nás na Kvildě je zvykem, že hoteliéři dělali pro své hosty na Silvestra ohňostroj. My jako obec těžko budeme dodržování zákona hlídat, to je na strážcích Národního parku Šumava,“ uvedl Václav Vostradovský.

Jak upřesnil Jan Dvořák, z dlouholeté praxe je zřejmé, že většina návštěvníků si jezdí na Šumavu odpočinout a hlučně silvestrovské oslavy pro ně nejsou až tolik důležité.