„Škody a následné opravy místních komunikací nás budou stát téměř dvaadvacet milionů korun. Dvakrát se tudy přehnaly přívalové srážky, které vždy přinesly téměř půlroční srážkový příděl a po silnicích se tak valilo až třicet centimetrů vody. Teď momentálně lepíme díry, ale kompletní opravy jsou nutné,“ shrnul starosta Zdíkova Zdeněk Kantořík. Tak vysoká částka by přitom spolykala prakticky celý rozpočet obce, který se pohybuje kolem 24 milionů korun bez dotací.

Proto se Zdíkovští chtějí ještě do konce roku obrátit se žádostí o dotaci na ministerstvo pro místní rozvoj. „Na prvotní odstranění škod jsme dostali od Jihočeského kraje 40 tisíc korun a padesáti tisíci nám přispěla městská část Prahy 9 Čakovice. Teď čekáme kvůli podání žádosti na vyřízení ohlášení stavby. Bohužel, máme trochu komplikace se soukromými vlastníky pozemků. Pokud bychom se žádostí o dotaci uspěli, znamenalo by to opravy nejen povrchů komunikací, ale také propustků a kompletní vyčištění vodotoku podél silnic,“ shrnul starosta.

Ten sice počítá s příslibem, že by ministerstvo uvolnilo požadovanou částku ve sto procentech požadované dotace, ale v současné ekonomické situaci si tím starosta na stejně vysoké procento jist být nemůže. „Samozřejmě, že mám trochu obavy, ale vycházím z příslibu ministerstva, podle něhož by do oblastí, kde byl vyhlášen stav nebezpečí, a to se týká i nás, měla jít dotace v plné výši,“ doufá starosta Kantořík, nicméně současně připouští i možnost, že se obec bude muset na opravách podílet částečně i ze svého rozpočtu.

Deník/Miroslav Fuchs