Minulý týden silničáři v maximální možné míře zprůjezdnili silnice, na které popadaly stromy zlámané pod tíhou námrazy, teď se musejí postarat o odstranění nebezpečných větví a rozlámaných stromů.


Tento týden se řidiči mohli setkat s likvidací následků námrazy z minulého týdne na cestě z Prachatic do Vimperku hned na dvou místech. Rozsáhlé poškození vesměs náletových dřevin je na svahu nad stoupáním k Žárovné. Rozsah poškození neumožnil likvidaci v jednom dni, proto až do ukončení prací musejí řidiči počítat s pracemi a souvisejícím snížením rychlosti jízdy v daném úseku v obou směrech.


Zcela uzavřená pro dopravu byla i chráněná alej podél silnice do Buku, kde silničáři prořezávali rozlámané a nebezpečně visící větve pomocí vysokozdvižné plošiny. Řidičům se ale i na jiných místech nyní nabízí pohled jak z hororového filmu. Není snad strom, který by námraza nepoškodila. Ne ve všech případech ale mohou zjednat částečnou nápravu silničáři. „Kde to bylo nutné a možné, odstraňovali jsme stromy a větve ze silnice i tam, kde bychom nemuseli. Ne všechny stromy podél silnic totiž rostou na pozemcích v majetku, o který se staráme. V tuto chvíli by měli nastoupit vlastníci pozemků a tudíž i stromů," upozornil za prachatický závod Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Martin Grožaj.

Na aktuální situaci reagovali silničáři odstrojením jednoho z vozidel připraveného již na zimní údržbu a osazením štěpkovacího nástavce. „Bohužel máme na celý okres jen jeden, takže likvidace jde pomaleji, než bychom chtěli," dodal Martin Grožaj s tím, že někde už silničářům pomáhají s likvidací nejspíše chalupáři. „Začínají se objevovat lidé s přívěsnými vozíky, kteří si větve a silnější dřevo odvážejí, byť není jejich," doplnil a podotkl, že už silničáře po likvidaci následků námrazy někteří majitelé obvinili, že jim dřevo ze stromů zničili. „V podobných situacích jde především o zprůjezdnění silnice a zajištění bezpečnosti provozu. Abychom ještě někomu krátili větve na požadovanou délku, na to opravdu nemáme čas," pozastavil se Martin Grožaj nad přístupem některých lidí.