Extrémní teploty vyžadují zvýšenou opatrnost a dodržování pitného režimu také u seniorů.


S velkým horkem se potýkají nejen v prachatickém Domově seniorů Mistra Křišťana. Žádné velké změny ale oproti běžnému provozu v domově nenastaly ani v těchto extrémně horkých dnech. Pitný režim dodržují senioři podle svého uvážení.


„Snažíme se tekutiny nabízet a připomínat, ale u seniorů, kteří si svůj den organizují sami bez zvýšené péče, není možné zkontrolovat, zda opravdu denně vypili dva litry tekutin," říká ředitelka prachatického domova seniorů Hana Vojtová.


K pití mají senioři v Domově k dispozici horký a sladký čaj. V tomto počasí jsou zde k dostání také slazené šťávy. Ideální tekutinou je podle ředitelky obyčejná voda, kterou mají všichni k dispozici na pokojích.


„Skutečně plný dohled nad pitím tekutin máme jen u imobilních klientů, kteří jsou plně odkázáni na naši péči. U nich se hodnoty vypitých tekutin zapisují. Každý den tak vyhodnotí zdravotní sestra ve službě, zda byla základní norma příjmu tekutin splněna," vysvětluje ředitelka Hana Vojtová.


Ačkoli je součástí domova zimní zahrada s klimatizací, senioři se v těchto dnech pohybují hlavně venku v místech, kde je stín a tuto chladnou místnost příliš nevyhledávají.


„Pohyb v areálu je volný. Každý si najde místo, kde je mu nejlépe, sám. Je jasné, že v poledne na sluníčku nikdo nesedí," potvrzuje ředitelka domova Mistra Křišťana a dodává, že imobilní senioři , mají na pokojích ventilátory pro ochlazení vzduchu.


Že seniory nemusí v těchto dnech personál k pití přemlouvat, potvrdil jeden z obyvatelů domova Josef Boček. „Pitný režim dodržuji. Vypiji určitě dva a půl litru tekutin za den. Termosku čaje, někdy pivo," říká o svém pitném režimu jeden ze seniorů.


Není sám, komu velké teplo nevyhovuje. „Ven moc chodit nemohu, protože mi to nedělá dobře na srdce. Ale ani na pokoji to není nic příjemného. Nejlépe je asi v hale," stěžuje si na teplo Josef Boček.


V Hospicu svatého Jana N. Neumanna v Prachaticích jsou všechny pokoje vybaveny klimatizací.
„Přirozeně, že dbáme pokynů lékaře a vrchní zdravotní sestry, kteří přizpůsobují denní režim pacientů i horkému počasí. Vše probíhá v tradičních postupech a ještě více se v tomto horku.dbá i na pitný režim," říká ředitel Hospicu Robert Huneš.


V přilehlém Domovu Matky Vojtěchy jsou taktéž vybaveny pokoje klimatizací. Pečovatelé zde ale musejí v těchto dnech přizpůsobit vycházkový režim.


„Je samozřejmé, že pokud bychom nechali jít klienty někdy po poledni na vycházku, bylo by to zdraví škodlivé. Je to tedy upraveno tak, že ven chodí dopoledne, kdy není ještě takové teplo. Zbytek dne pak tráví většinou v klimatizovaných místnostech domova, kde se mohou zabavit různými aktivitami," popsal změnu Robert Huneš.

ONDŘEJ BABKA