„Někdo přišel se zubním kartáčkem, jiný s papírovými kapesníčky další zase s léky nebo nádobím,“ popsala předsedkyně organizace Senioři ČR v Prachaticích Zdena Hrůzová.

Na přednášce se sešlo třicet seniorů a podařilo se dát dohromady několik přepravek věcí, které uprchlíci z Ukrajiny, kteří budou ubytováni v Prachaticích, mohou v prvních dnech v cizím prostředí potřebovat. Seniorky při dalším setkání v klubovně v prachatické Horní ulici z věcí poskládají jak říká Zdena Hrůzová „krabičku první pomoci“, kterou pak zástupci prachatického krizového štábu předají příchozím z Ukrajiny. „Ještě další věci přibudou. Počítám, že ve středu na setkání u příležitosti MDŽ, ještě seniorky přinesou další hygienické potřeby,“ ujišťuje Zdena Hrůzová. Má zároveň zprávy o tom, že další materiální pomoc vybrala jiná parta seniorek. Mají věci uskladněné v kočárkárně a čekají na pokyn, kam je dále převézt. „I my veškerý materiál necháme v klubovně. Ve chvíli, kdy bude podle požadavků krizového štábu potřeba ho předáme dál,“ doplnila Zdena Hrůzová.

Prachatičtí se totiž rozhodli, že nechtějí mít mezisklad věcí. Všichni, kdo chtějí věnovat jak vybavení do bytů, tak i hygienické potřeby, jsou v evidenci a krizový štáb je kontaktuje, a věci se vezou přímo do konkrétního bytu a konkrétním lidem. O tom informovala v pondělí odpoledne zastupitele Hanka Rabenhauptová z kanceláře prachatického starosty, která má v rámci krizového štábu vybavování bytů pro lidi prchající před válkou z Ukrajiny na starosti.

Prachatičtí senioři navíc zareagovali na výzvu ke zútulnění bytů pro Ukrajince. „Do bytů, které město poskytne, máme i živé květiny,“ uzavřela Zdena Hrůzová.