Tato akce byla součástí většího projektu, nad kterým převzala záštitu hejtmanka Ivana Stránská. Debata proběhla 1. dubna 2019 v Radničním sále města Prachatice, kterou moderovala Hana Rabenhautová.

Přítomní si nejdříve vyslechli zástupkyni policie Martinu Joklovou, která varovala před nekalými praktikami podvodníků, kteří se snaží obohatit na úkor seniorů. Popsala různé druhy pokusů, jak se tito pachatelé snaží vniknout do bytu, a jejich další promyšlené počínání, aby získali finanční obnos, který jim nepatří.

Druhý na řadu přišel zástupce profesionálních hasičů Martin Vávra, který seznámil návštěvníky s příčinami vzniku požáru v obydlí, informacemi, co dělat při požáru a jak předcházet vzniku požáru. Došlo i na téma čištění komínů a pálení biologického odpadu.

Po požární prevenci se slova ujala Hana Vojtová, ředitelka Domova seniorů Mistra Křišťana Prachatice, která podala informace o zdravotní prevenci a popsala, jak kvalitně žít i v pokročilém věku.

Celé setkání ukončila přednáškou Alena Bártíková, která představila Seniorskou obálku. Ta má pomoci starým lidem v tísni, při ohrožení života či zdraví. Současně Seniorská obálka pomáhá i složkám integrovaného záchranného systému. Seniorská obálka obsahuje informace, které léky senior užívá, kterými nemocemi trpí, včetně kontaktu na příbuzné. I z tohoto důvodu je nutné mít obálku na viditelném místě, a to na vnitřní straně vstupních dveřích do bytu nebo na dveřích ledničky.

Všichni účastníci sezení si domů odnesli Seniorskou obálku a Příručku pro seniory. V příručce senioři naleznou informace o požární ochraně, ochraně obyvatelstva a první pomoci.

Martin Vávra, HZS Prachatice