Moderování slavností se ujal Roman Hajník. Dvoudenní program byl připraven pro návštěvníky napříč věkovým spektrem, od jednoho do devadesátého devátého roku. Pavel Calta se skupinou rozezpíval náměstí jako první a některé jeho písničky si zazpívali mladí i starší.

Tradiční dřevorubecká exhibice EUROJACK, nadchla dřevorubce, fajnšmekry, ale i velkou část veřejnosti. Sekery, motorové pily i další vybavení statných chlapů vyvolaly nejeden údiv. Účastníky čekalo několik disciplín, od řezání koláčků motorovou pilou na čas přes přeseknutí špalku, řezání superpilou a osekávání za pomoci lávky po řezání velkého koláče ze dřeva pilou, kterou závodníci označují "efjedničkou" mezi pilami. Řezání superpilou si vyzkoušeli i tři pánové z publika a všichni tři se přesvědčili, že je to práce náročná.

Nejmenší zase zaujala pohádka Čert a Káča. A peklo se zde v muzejní peci. Pan pekař Augustin Sobotovič a jeho pomocníci, tedy ve velké míře pomocnice, nejdříve napekly česnekové placky, houstičky i chléb. O všechny jeho dobroty včetně volarských velkých koláčů byl velký zájem. Poděkování patří Augustinu Sobotovičovi a všem, kteří mu v sobotu pomáhali, neboť bez nich to nejde. Na návštěvníky ještě čekala prohlídka muzea, kde zejména nejmenší a starší zaujaly expozice šumavského nádraží a vojenství.

Odpolední blok zpestřil Kamelot, skupina, která hraje folkovou hudbu a i zde si mnozí s nimi zazpívali. Na děti čekala opět v muzeu pohádka. Na druhé straně města na městské tržnici bavil starší a nejstarší B – quintet, pět mužů na dechové nástroje a bicí hráli mnoho lidovek, které se líbily,  zpívalo se společně. Tradičně zde měli rozprostřen stánek volarští hasiči, kteří podávali výborný rezavý mok a vynikající grilované klobásy.

Na náměstí v pozdní odpoledne vtrhnul rock and roll. Tento styl dovezla skupina Crazy Dog. Padesátky, šedesátky, sedmdesátky minulého století, tedy z dob když byl rock and roll králem. To byla parádní příprava na večer, Elvis, sving i bugy bugy byly opravdu parádní.

Nechyběl ani sport, na fotbalovém stadionu domácí Tatran Volary přivítal celek Šumavských Hoštic.

Po celý den se prodávalo zboží nejen dřevěné, ale trhovci dovezli zajímavé zboží a nechyběly ani atrakce pro nejmenší. Skákací hrad, bludiště a nejvíc táhnul řetízkový kolotoč ve 40 metrech nad zemí. Fotografie jsou z něho úžasné. Pohled na město z této výšky jsem si nenechal ujít a bylo to zážitek i adrenalin.

Schylovalo se k finále. Pauza, pivko, dobroty a v sobotu večer přišel tolik očekávaný okamžik. Na pódium na náměstí přijel volarské, příchozí i hosty z blízka i daleka potěšit a městu popřát Čechomor. Bylo to náramných více než devadesát minut. František Černý a František Holas se svými kolegy zahráli a zapívali vše, co tato skupina nabízí. Poslední hudební vystoupení patřilo skupině Flám. Hudebníci hráli všechny dobré pecky až do půlnoci.

Poslední akcí dne byl v sobotu videomapping, což bylo promítání na zdi kostela svaté Kateřiny Alexandrijské. Šlo o zajímavou projekci starých Volar. První den skončil a šlo se spát.

Neděle začala sice deštěm, ale s úderem deváté pršet přestalo a pod zamračenou oblohou proběhl druhý den. Pohádka pro nejmenší, Timber sport, což je dřevorubecká soutěž, která přibližuje těžkou práci v lese sportovní formou. Pódium po té patřilo hudební skupině Chai, náměstí opět dřevěném jarmarku a také dřevosochařům. Dvě hodiny po nedělním obědě 27. ročník Volarských slavností dřeva skončil.

Ladislav Beran