V letošním roce dostanou novou střechu stodoly vedle zámku, o kterých památkáři rozhodli, že jsou také památkově chráněné. Jak uvedl starosta města Lubomír Dragoun, vyjde oprava střechy na zhruba sedm set tisíc korun. „Ve financování této akce by nám měla pomoci i dotace, o niž jsme žádali v rámci regenerace památkové zóny, rekonstrukci bychom chtěli mít letos hotovou," řekl Lubomír Dragoun. Technik města Václav Toušek poté upřesnil, že v rámci rekonstrukce střechy budou vyměněny i části krovů. Ani ty nejsou ve vyhovujícím stavu.

Lubomír Dragoun dále uvedl, že k prodeji je zámek nabízen už několik let. Právě to, že se jedná o památku, ale prý mnohé zájemce odradilo. „Samozřejmě to nakládání s prostorem komplikuje. Město se tak o zámek stará, jak je nutné. Na úkor potřeb obyvatel ale do zámku peníze dávat nemůžeme," podotkl starosta a připomněl, že v případě jakéhokoli zájmu jsou všechny náležitost k prodeji připraveny. „Se zájemcem můžeme jednat hned," ujistil starosta.

Z historie:

Předpokládá se, že už v patnáctém století stála na místě nynějšího zámku kamenná tvrz, která byla v šestnáctém století přestavěna na renesanční zámek. Jeho výzdoba ale vzala definitivně za své ve druhé polovině dvacátého století, kdy byla budova v roce 1965 naposledy opravena a využíval ji Státní statek Šumava.


MŮJ NÁZOR

Některé zdi je třeba bourat

Jsou tady všude kolem nás. Stačí se rozhlížet při cestování krajinou a uvidíme památky, které svou paměť ztratily. Komunistický režim s pamětí obecně pracoval po svém a dařilo se mu mazat ji lidem i krajině. Zámky a tvrze se proměnily v sýpky a skládky hnoje, hrdinové v loupežníky, meze v pole. Všechno patřilo všem a možná spíše nikomu. I my si na to ještě pamatujeme a zase platí nová pravidla. Najednou nám patří něco, o čem nevíme, co s tím. Nit paměti je přetržena, a to něco nám je na obtíž. Měli bychom se vyrovnat s minulostí a proměnit ji ve svoji budoucnost, snad návratem do ještě hlubší minulosti. Našli bychom tam stejný kámen, jako je ten ve zdi zámku ve Vlachově Březí. Kdysi mu někdo vtiskl tvar. Na nás je, abychom pochopili zeď, kterou podepřel. Teprve až ji pochopíme, budeme smět ji zbourat.