Jedná se o takzvané datové schránky. Ty přesto ještě nefungují, čekají zatím na své spuštění.
Spojení internetem

„Datové schránky jsou virtuální prostory, do kterých se bude doručovat elektronická pošta To znamená, že například pro doporučený dopis nebude muset adresát s lístečkem na poštu, ale rovnou si jej přečte ve svém počítači. Zatímco úřadům a osobám zapsaným v obchodním rejstříku budou zřízeny automaticky, ostatní zájemci si o jejich zřízení musejí požádat na pracovištích Czech POINTU,“ sdělila tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová. Správcem informačního systému datových schránek je Ministerstvo vnitra ČR, provozovatelem je právě Česká pošta. Přístup do systému bude z jakéhokoli místa na planetě, pokud bude ovšem připojeno k internetu. Pro občany bude navíc tato služba poskytována bezplatně.

„Od června u nás kolovala zkušební verze. Naši zaměstnanci se tak s novým systémem mohli seznámit,“ popisoval situaci tajemník Městského úřadu v Prachaticích Karel Pašek.
Čekají na další obce

Městský úřad se spuštěním nového systému přesto stále čeká. „Na základě dohody s Krajským úřadem čekáme, až se do systému zapojí více obcí, spustíme ho potom najednou. Připraveni ale jsme,“ ujišťoval Pašek. Systém ale podle něj není ještě zcela funkční.
„Nechceme ho spouštět, dokud nebudeme přesvědčeni, že ho budeme schopni zcela využít. Je to kvalitní projekt a fandíme mu, mohl by všem ušetřit spoustu času. Zatím se ale hledají chyby, musí se to dotáhnout do konce,“ uzavřel prachatický tajemník s tím, že termín pro zavádění byl vybrán špatně. Podle jeho slov do příprav spuštění zasáhly zejména povodně a celou situaci ztížily.

Také v Netolicích jsou na spuštění systému připraveni. Čekají ale na doručení přihlašovacího hesla. „Starosta ho zatím ještě neobdržel, spuštění ale budeme také samozřejmě koordinovat s Prachaticemi a ostatními obcemi,“ tvrdil netolický tajemník Petr Kotrba. I on věří, že nový systém pomůže ušetřit čas. „Musíme si na nový systém ale zvyknout. Až pominou porodní bolesti, bude to v pořádku, všechny nás to ale z počátku zabolí,“ konstatoval netolický tajemník.

Obce mají čas do prvního listopadu, kdy by měly být schránky v plném provozu. Od té doby bude používání datových schránek povinné ze zákona.

Radek Štěpánek