Jejich výhodou je nejen jistota kvality přijímaného signálu, ale i nezávislost domácností na dodavatelských společnostech. Základní nabídky společností, které satelitní příjem nabízejí, jsou totiž zadarmo. Nejnákladnější krok při příjmu satelitního vysílání je tak pořízení adekvátního přijímače.

„V současné době je možnost využívat služeb společností CS link nebo Skylink. Ta nabízí svou kartu, kterou lze používat bez časového omezení za dva tisíce korun. V její základní nabídce, za kterou se měsíčně neplatí nic, je jednadvacet programů. K této kartě je nutno pořídit si adekvátní dekodér, který lze pořídit od patnácti set korun,“ vysvětloval Václav Müller, který v Prachaticích služby této společnosti nabízí.

K základní sadě si zájemci mohou objednat i další programy, teprve za ně budou muset platit. Za základní sadu se platí měsíčně pouze koncesionářský poplatek, který činí sto třicet pět korun. „Lidé se musejí rozhodnout, zda chtějí být na někom závislí. Pořízení satelitního přijímače je sice dražší, investice se ale za rok vrátí, zvláště, když kabelové televize své služby stále zdražují. Kvalita signálu musí být ale stejná, nezáleží na tom, odkud bude přijímána,“ zdůraznil Müller.

Radek Štěpánek