Zatímco na úřadech už zkušební provoz těchto zařízení vyzkoušeli, firmy se na ně teprve připravují. O jejich přípravě je informoval už dopis, který byl doručen během léta.
Těšíme se
„Už od léta se na tuto změnu v komunikaci připravujeme, nevidíme v tom žádný problém. Ještě jsme to samozřejmě neměli možnost vyzkoušet, ale těšíme se, že to bude fungovat dobře,“ sdělila spolumajitelka a účetní firmy Jindřich Parus Marie Parusová. Podle jejích slov úřední obsílky, tak jak stále fungují, práci ztěžovaly a byly časově náročné. Jediným problematickým místem je podle ní otázka bezpečnosti informací, které budou schránky obsahovat. „Pokud budou schránky dobře zabezpečené a nedostane se k nim nikdo nepovolaný, určitě nám mnohou práci ulehčí,“ myslí si Parusová.
Otázkou zůstává, komu nakonec datové schránky čas ušetří. „Zatím nepřemýšlíme o výhodách či nevýhodách nového systému, je to pro nás povinnost a tak novou situaci také bereme. Fungoval i starý systém, nově se pouze nebude muset nic vyzvedávat. Stejně k nám ale chodil pošťák, takže se domnívám, že to ušetří práci spíše zaměstnancům České pošty než nám,“ uvedl ředitel společnosti Reno Šumava Václav Princ.
Neziskové organizace nemají na rozdíl od firem používání datových schránek uloženo zákonem, mohou si tedy stále ještě vybírat.
Pořád stejně
Například prachatický hospic tak zůstane u starého systému doručování. „Rozhodně se považuji za přítele technického pokroku a nebráním se využívání žádných nových prostředků. Datové schránky ale považuji za velmi riskantní, proto si žádnou zakládat nebudeme,“ tvrdil ředitel hospice Robert Huneš. Hlavní problém ale nevidí v bezpečnosti informací, ale ve způsobu jejich doručování.
„Pokud úřad informaci odešle po síti, deset dnů od odeslání je zásilka považována za doručenou. To ale nemusí být pravda. Když si představím, že bude například vysoká nemocnost a bude nepřítomen i statutární zástupce, úřad si bude myslet, že byla obsílka doručena, nikdo o ní ale ani nemusí vědět. Proto rozhodně upřednostníme současný způsob doručování do vlastních rukou, se kterým nemáme žádné problémy,“ uzavřel ředitel Huneš, s tím, že jednostranné vychvalování datových schránek není na místě.

Co je datová schránka?

Datová schránka je ÚLOŽIŠTĚ , které je určeno k doručování orgány veřejné moci či provádění úkonů vůči těmto orgánům.
Zvyšují efektivitu veřejné správy – dochází k odbourání papírové korespondence a zrychlení jednotlivých řízení.