Pohyb po budově na Starém městě bude mít třeťačka Matuška Reisingerová mnohem snazší.

Ve středu totiž škola dostala od Nadace ČEZ nový schodolez v hodnotě sto padesáti tisíc korun. Nový outdoorový schodolez jí pomůže s přístupem za vzděláním, využití bude mít ale třeba i na školních výletech, kterých se školačka zúčastní.

„V tuto chvíli tak máme svým způsobem bezbariérové všechny budovy, ve kterých škola sídlí. Přede dvěma lety jsme získali schodolez do budovy v Tržní ulici, máme jej i v Bavorovské ulici, kdy jsme na něj získali šedesátiprocentní dotaci,“ uvedl ředitel školy Ladislav Vovesný.

Nyní tak schodolez přibyl i do budovy, která je z roku 1862 a její dvě patra propojují pouze schodiště. „S ohledem na památkovou ochranu historické budovy naší školy a s ohledem na finanční náklady byla pro nás koupě outdoorového schodolezu jasnou volbou,“ vysvětlil ředitel.

Schody dosud znemožňovaly třeťačce na vozíku přesun mezi třídami a přístup do školní jídelny.

„Navíc, schodolez bude moci používat i při školních výletech, lze jej totiž používat po úpravě jako klasické kolečkové křeslo,“ poznamenal Václav Vovesný.

Škola má ze zákona povinnost zpřístupnit svoje prostory handicapovaným.

Podle starosty Netolic Oldřicha Petráška je i město rádo, že škola schodolez dostala. „V letošním rozpočtu jsme na něj peníze neměli. Pokud by nebylo zbytí, museli bychom finance najít, ale toto nám a hlavně Marušce, ulehčilo situaci,“ poznamenal netolický starosta.

Podle jeho slov není ani do budoucna velká šance, že by budova na Starém městě mohla získat výtah. „Jediná budova, kde by to možná bylo v současné době reálné, je v Bavorovské ulici. Tam by snad mohl být výtah vybudovaný z vnějšku budovy, ale je to otázka peněz a rozhodně ne malé investice,“ doplnil.

Nový schodolez nebude sloužit pouze školačce, měl by totiž pomoci i handicapovaným rodičům, kteří se potřebují po škole pohybovat například při třídních schůzkách a navíc základní škole umožní, aby i v budoucnu mohla přijímat další školáky s tělesným postižením z okolí Netolic.