Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbírka ukazuje vzestupy i pády lenorské sklárny

Lenora – Sbírku, která dokumentuje nejen výrobu jedné významné sklárny za více než sto let její existence, ale je i zrcadlem vývoje šumavského a českého sklářství, takovou mají právě v Lenoře.

14.5.2012
SDÍLEJ:

Práci brusičů skla si mohou vyzkoušet i návštěvníci lenorských Slavností chleba.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Dnes ji návštěvníci mohou shlédnout v prostorách budovy zdejšího obecního úřadu. Vždy tomu ale tak nebylo. Jak vyprávěl místostarosta Antonín Chrapan, před rokem 1945 byla sbírka uložena v Kralikovském zámečku. „Po druhé světové válce byla doplňována aktuálními výrobky sklárny a muzeum fungovalo zčásti i jako vzorkovna podniku," popsal místostarosta. K zásadní změně došlo v sedmdesátých letech minulého století. Rekonstrukce závodu přinesla změny i v muzeu a vzorkovně. Podle slov Antonína Chrapana se rozhodlo, že bude muzeum přeneseno do menších prostor, které má dodneška.

A to se sto padesáti kusy skla ze staré Kralikovské sbírky a asi sto dvaceti kusy skla z let 1945 – 1973. Problém byl ovšem se zbylými předměty. „Ty měly být rozbité pod dohledem Lidových milicí," mluvil o hrozbě místostarosta obce.

Tomu naštěstí zabránil rychlý zásah pracovníků Muzea Šumavy. Přes sedm set kusů skla ze staré Kralikovské sbírky a v malé míře také výrobky z let 1945-1974 před zkázou zachránili.

Hůře na tom byla lenorská produkce z padesátých, šedesátých a počátku sedmdesátých let. Protože ji nebylo možné technicky ve větším počtu převzít do Muzea Šumavy, z velké části byla zničena. „Zachránilo se jen přes sto předmětů a ty se přenesly do dnešního muzea. V kontextu šumavského sklářství jde ale o jediné doklady čtvrtstoletí výroby sklárny a proto jde o skla zcela nenahraditelná," pyšnil se lenorskou sbírkou Antonín Chrapan.

V lenorském muzeu jsou dále zastoupena skla dekorovaná Kralikovským irisem. Naproti tomu ale muzeum vlastní jen několik málo kusů proslulého a typicky broušeného a leptaného lenorského skla z první poloviny 20. století. To se nachází především v již zmíněném Muzeu Šumavy.

I přes to je sbírka unikátní tím, že ukazuje kontinuitu výroby se všemi jejími vzestupy a pády. „Je cenná především jako celek. Zahrnuje i řadu unikátních dokladů o technikách používaných v Lenoře," zakončil vyprávění o expozici historického skla v místním sklářském muzeu Antonín Chrapan.

Sbírka Lenorského skla
– základem souboru je rodinná sbírka Kraliků, která byla před rokem 1945 uložena v Kralikovskem zámečku v Lenoře
– v polovině 70. let bylo rozhodnuto, že muzeum bude přeneseno do prostor v budově zdejšího obecního úřadu
– zhruba 270 kusů skla, které se staly základem muzea, bylo průběžně doplňováno aktuální produkcí sklárny až do jejího zániku. Sbírka se rozšířila o dalších 130 kusů skla a expozice byla postupně zahušťována až do dnešní podoby
– sbírka v lenorském muzeu je unikátní hlavně tím, že ukazuje kontinuitu výroby se všemi jejími vzestupy a pády.  

Autor: Miluše Reindlová

14.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehody v Lenoře a u Houžné zablokovaly na několik hodin dopravu.
AKTUALIZOVÁNO
7

Dvě nehody zablokovaly silnici v Lenoře, havarovali i hasiči

Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Nezvládl řízení a skončil v poli

Vitějovice - Ve čtvrtek 12. října po třetí hodině odpoledne nezvládl řízení řidič Nissanu X-Trail na silnici II. třídy číslo 145.

Opustili nás

Prachaticko - Na Prachaticku v uplynulých dnech zemřeli:

Ve středu představíme prvňáčky ze ZŠ Smetanova ve Vimperku

Prachaticko - S novým školním rokem přichází Deník s unikátním projektem, v němž postupně představí všechny prvňáčky z Prachaticka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení