V horkých dnech posledních dnů trpí nejen lidé, ale i zvířata. Mezi nimi samozřejmě také psi. Ti, kteří jsou z tropických dní zoufalejší, než jiní, jsou bezesporu severská plemena, saňoví psi, například sibiřské husky, aljašští malamuti, grónští psi, samojedi, aljašské husky a další. Několik desítek psů těchto plemen, a to nejen severských, ale i evropských, která jsou zvyklá v zimních měsících ve spřežení za sebou tahat člověka, má Pavel Kučera nedaleko Volar.


„Je to pro ně hrozné," potvrzuje, jak snášejí počasí tato plemena. Malou úlevu pro ně přineslo až včerejší počasí. „Musejí mít samozřejmě neustálý přístup k vodě a stín. Minimalizujeme i jejich pohyb, aby se nevyčerpávali. Úlevu ale nepřinášejí poslední dobou ani noci. Ideální léto pro tato plemena je patnáct stupňů, což není v našich podmínkách reálné. Úplně spokojení jsou tito psi v zimě," přiblížil.


S horkem posledních dní souvisí i vysloveně devastace jednotlivých „domků", které psi obývají. V podstatě každý z nich, až na pár výjimek, které jsou v kotcích, má k dispozici vlastní boudu, které spíše připomínají malé sruby.


„Někteří už se prohrabali podlahou, aby se dostali až na hlínu a v té si hrabou jámy. Jiní pro změnu podhrabali boudy, takže je co opravovat. V tomto počasí je potřeba se kolem psů neustále pohybovat a kontrolovat je, vůbec nepřichází v úvahu, že by byl jejich výcvik, s tím začneme až v září, až pro ně bude lepší počasí," popisuje musher a chovatel Pavel Kučera.


I proto psy pouští vždy jen po menších skupinách, aby se mohli proběhnout, ale zároveň se nevyčerpali horkem. „Všichni už se těšíme na září. Tohle jsou aktivní psi, kteří milují pohyb, výcvik, těší se, až budou zapřažení. Takže období tropických teplot není nic pro ně," poznamenal.


Vzhledem k tomu, že psi Pavla Kučery jsou krmeni i syrovým masem, horké počasí s sebou nese i častější kontrolu jejich misek.
„Psi jsou zvyklí, že všechno sežerou, ale kontrolovat je třeba, aby se jim v horku posledních dní nic nikde nekazilo," doplnil.