Těsně před vánočními svátky dostali klienti potravinové banky speciální balíčky. Vedle čerstvého pečiva a hygieny také vánoční cukroví, bramborový salát a třeba kalendáře. Přišlo více než 40 osob. Velkým bonusem byl i výdej hraček, které do sbírky věnovali zaměstnanci Městského úřadu Prachatice, jejich děti a přátelé.

„Ve sbírce hraček se sešla více než stovka sportovních pomůcek. Nechyběla kola, boby, koloběžky, brusle, kolečkové brusle, ale ani knihy, puzzle, karty, panenky a stavebnice. Nejmenší potěšila chrastítka a plyšáci. Ve skladu pomoci v Prachaticích si mohl vybrat každý věci pro své děti, vnoučata a dokonce i pejsky a kočičky. Část jídla pocházela zajisté i z letošní potravinové sbírky, která byla opět rekordní – zákazníci darovali 48 tun potravin a drogerie. Další věci byly od dárců především z maloobchodů. Krásné Vánoce mohli mít díky tomuto projektu i ti, kteří jindy řeší zcela existenční problémy. Děkujeme Potravinové bance Jihočeského kraje, zaměstnancům našeho úřadu, dobrovolníkům a všem, kteří myslí na ty nejpotřebnější,“ uvedla koordinátorka firemního dobrovolnictví MěÚ Prachatice Hanka Rabenhauptová.

Kdo si může přijít pro potravinovou pomoc?
Pouze objednaný klient, který spolupracuje se sociálním odborem, sociální službou či jinou neziskovou organizací. Potravinová banka neurčuje potřebnost koncových klientů, ale pouze vydává potraviny na základě objednávky od partnerských subjektů. Jak můžete zažádat o potravinovou pomoc? Nejjednodušší je kontaktovat sociální odbor.

Parta nadšenců ze Čkyně a okolí slaví již tradičně zimní slunovrat na keltském hradišti Věnec u Lčovic.
Na Keltském hradišti Věnec u Lčovic slavili slunovrat

Výdejna Potravinové banky Jihočeského kraje v Prachaticích je v provozu od léta 2023. Výdejny potravinové pomoci jsou projektem České federace potravinových bank ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. „Do projektu je zapojeno všech 15 Potravinových bank v České republice. Jedno ze 150 míst v ČR bylo vytvořeno i v Prachaticích. Sdílí prostor se skladem pomoci a úzce spolupracuje s městem Prachatice, odborem sociálních věcí, charitou, domovy pro seniory a dalšími NNO ve městě. Dodává balíčky konkrétním klientům, kteří mají potvrzení od sociálního odboru,“ dodala.

Vánoční potravinovou výdejnu a nadělování dárků pro děti z dobrovolnické sbírky obstarávali 21. prosince 2023: ředitelka Potravinové banky Jihočeského kraje Kristýna Šural, místostarosta města Jan Kotrba a koordinátorka firemního dobrovolnictví MěÚ Prachatice Hanka Rabenhauptová Hanka Rabenhauptová.