Do České knihy rekordů zapsána a na světový rekord navržena je stavba, která nyní prochází rekonstrukcí. Jde o největší společenský sál se střešní kosočtvercovou dřevěnou vazbou prkének bez použití trámů a nachází v obci Kvilda.


Kvildští se nedávno pustili hned do dvou rekonstrukcí najednou. První z nich se týká obecního úřadu, druhá pak obecního sálu. Dohromady vyjdou rekonstrukce na zhruba osmnáct milionů korun.


Společenský sál využívá obec k pořádání akcí od roku 1931. Jeho strop je postaven bez použití nosných trámů a je tvořen kosočtverečným samonosným systémem prkének. Kosočtverečných prvků na je na stropě celkem 336.


U sálu je nově i přístavba, ale vzhledem k tomu, že budova je ze třicátých let minulého století, objevují se při pracích překvapení v rámci stavby, je to trochu Pandořina skříňka. „Jak se s budovou dlouho nic nedělalo, tak při každém otevření nějaké části budovy na nás vykoukne překvapení. Kolaudace by měla být do konce června letošního roku, Pracuje se tu na plné obrátky," přiblížil práce starosta Kvildy Václav Vostradovský.


V sále bylo kompletně vybourané pódium, udělaná sanace pod ním a v tuto chvíli už je navíc hotová i přístavba.