Původně to měl být materiál, podle něhož si školy měly připravit vlastní verzi ústní maturitní zkoušky.


„Každý kantor tato zadání dostal k dispozici, přičemž bylo na něm, zda a podle jakých kritérií si je upraví. Jsou to vzory pracovních listů, jeden z nich žák bude mít na „potítku“ a podle jeho struktury posléze vykoná ústní část maturitní zkoušky,“ vysvětlil ředitel prachatického gymnázia Alexandr Zikmund. Podle něho samotný únik informací není problém, protože naučit se zpaměti čtrnáct set listů, to by vyžadovalo hodně náročnou přípravu. „Tyto materiály měly k dispozici desetitisíce kantorů. A jeden z nich je vyvěsil na internet. Žáci jsou tak v tom zcela nevinně a byli by hloupí, kdyby této možnosti nevyužili. Problém je ale někde jinde,“ upozornil Zikmund. Zdůraznil, že největší problém to, že ředitel CERMATu Pavel Zelený říká jednou to, a jindy ono, podle toho, jaká je situace.
„Nejprve nám bylo sděl

eno, že se tyto informace na veřejnost dostat nemají, protože by to mohlo ohrozit korektnost zkoušek, na což jsem naše kantory upozornil. Teď, když tyto informace unikly, a šéf Zelený říká, že materiály nemají charakter veřejně nepřístupné informace, významně si protiřečí. Jen čekám, kdy z tohoto úniku budou obviněni ředitelé škol. Jestliže někdo vymyslí, že poskytne pracovní listy desetitisícům učitelů a předpokládá, že nic nemůže uniknout, je on sám bezpečnostním rizikem,“ řekl Alexandr Zikmund.


Podle ředitelů škol se oproti minulým letům okruhy na maturitu nijak výrazně neměnily. Při ústní maturitě tak budou učitelé žákům předkládat podobné otázky, jako v minulých letech.


Zatímco testy nové maturity si již školy měly možnost v minulém roce vyzkoušet, ústní část maturity bude zkouškou jak pro žáky, tak pro pedagogy. Žádná zkouška ústní části „nanečisto“ se totiž nekonala a ani konat nebude.


„Půjdeme do toho až „naostro“, což je možná škoda. Dokud se to totiž nevyzkouší, nikoho nenapadne, co by mohlo selhat,“ řekla ředitelka Gymnázia a Střední odborné školy ekonomické ve Vimperku Eva Piherová.


V květnu se tak možná zapotí více kantoři než jejich žáci. Ti mají alespoň jednu jistotu: maturitu v té či oné podobě skládat budou, a s učením jim nikdo nepomůže.