Připravili zázemí pro testování v areálu společnosti a společně s vedením firmy testovací centrum vybudovali doslova během 48 hodin. „S pořádáním podobných akcí máme zkušenosti, ale vždy se najde spousta neznámých. Největší obavy jsem měl, abychom sehnali ochranné pomůcky pro naše lidi a zjistili, jak správně, rychle a s dodržením všech pravidel testovat,“ říká náčelník Milan Bukáček, který na celý chod testování dohlíží. „Velký problém bylo pro vedení společnosti sehnat potřebný počet samotestovacích sad, což se podařilo na základě našeho doporučení. Teď už vše funguje, opět jsme dokázali, že umíme jednat v krizových situacích. Jsem rád, že nám vedení společnosti Linde Pohony dalo důvěru.“

Vodní záchranáři testují zaměstnance firmy Linde Pohony v Českém Krumlově.Vodní záchranáři testují zaměstnance firmy Linde Pohony v Českém Krumlově.Zdroj: Archiv VZS ČK

Během vybraných testovacích dní mají vodní záchranáři za úkol otestovat všech 350 zaměstnanců. „Je to náročné, vše musí být na minuty zorganizované, aby se tu lidi dlouho nezdržovali a hlavně aby dodržovali rozestupy. Testy provádí našich šest členů, každý přesně ví, jaká je jeho funkce.“ Provést samotný test trvá minutu, na výsledek pak zaměstnanci už nečekají, záchranáři ho zapisují a předávají ho personálnímu oddělení společnosti, které situaci řeší dál.

„Lidé přicházejí poučeni již od zaměstnavatele, navíc vše je jasně vysvětleno i na navigačních cedulích. Testování většinou oceňují, nikdo dnes nemá jistotu. Vedení společnosti Linde Pohony má vždy vše dobře zorganizované, dlouhodobě s nimi spolupracujeme např. v organizování školení první pomoci pro jejich zaměstnance a také si velice vážíme finanční podpory, kterou nám záchranářům každoročně poskytují,“ dodává Milan Bukáček.

Covid přidělal záchranářům práci, ale ubral peníze

Doba koronaviru ovlivnila i chod Vodní záchranné služby. Návštěvnicky velmi silné léto na Lipensku přineslo daleko více zásahů k záchraně osob a materiálu a také poskytnutí první pomoci než sezony předtím. Náklady tak na běžný provoz VZS vzrostly, na druhou stranu protikoronavirová opatření znemožňují získat potřebné finance pro provoz z vedlejší činnosti. Jde především o kurzy a školení první pomoci, vodní záchrany, zážitkové a teambuildingové aktivity. Získané finance vodní záchranáři reinvestují do jejich činnosti. V čase kovidu je vše jinak, a tak se rozhodli, využít síly a zkušenosti a v této době zajistit potřebné testování.

Michaela Petrů, tisková mluvčí VZS ČK