Třída z prachatické Vodňanky táhne za jeden provaz a čelí překážkám, které život přináší. Společně se rozhodli podpořit rehabilitaci po náročné léčbě spolužačky Ninky Pokorné.

Holčičce lékaři před dvěma lety diagnostikovali zhoubný nádor na mozku. Následovala operace, ozařování a vysoké dávky chemoterapie s návratem kmenových buněk do těla. Ninka se po náročné léčbě vrátila mezi své spolužáky, kteří jí pomáhají, jak mohou.

„Tahle třída je skvělá. S pomocí neváhá, a teď to dokázala o to víc, když přišla s uspořádáním sbírky. Podle mě je to fantastické,“ říká třídní učitel 6. B Jaroslav Pangl. Děti totiž uspořádaly finanční sbírku, chtěly vybrat 200 tisíc korun, které by Nince zaplatily delfinoterapii v Turecku. O té se maminka Jarka spolu s Ninkou dozvěděly při pobytu v motolské nemocnici. Právě tehdy Ninka začala o delfinoterapii snít.

Ninka v době, než udeřila zákeřná nemoc.
Šesťáci z Vodňanky pomáhají spolužačce v boji se zákeřnou nemocí

„Zatím neznáme přesné možnosti. Víme ale, že termíny jsou na jaře a na podzim, podrobnosti domluvíme v nejbližších týdnech,“ ujistil Ninčin tatínek Filip Pokorný po symbolickém předání peněz. Za rodinu poděkoval iniciátorce sbírky Janě Piklové, spolužákům, učitelům i vedení školy. „Delfinoterapie pomůže se zlepšením motoriky, Nina má obrnu na levé polovině těla. Výrazně pak zlepší její psychiku,“ vysvětluje.

O své nemoci s kamarády ve třídě mluví nejen Ninka, ale také oba rodiče. Už při návratu Ninky do školy rodině bylo jasné, že spolužáci se s takovou situací nemuseli nikdy setkat a nevěděli, jak se chovat. Ninka kamarádům povyprávěla o nemoci, o tom jak vše prožívala a prožívá. „Děti ji vyslechly. Prolomily se ledy, nikdo se nebojí ptát a chovají se k sobě hezky. Jsem na ně pyšný,“ chválí děti jejich třídní učitel Jaroslav Pangl.

Demolice objektu čp. 150 ve vimperské Pasovské ulici.
Dům v Pasovské ulici je pryč, světla svítí a přibude chodník

Částka 200 tisíc korun se vybrala za několik dní. Sumu rodina zaplatí za desetidenní terapii. „Vše vyúčtujeme. Zbylé peníze ze sbírky uložíme Nince na zvláštní účet a použijeme později na nastřelení vlasů, o které léčbou nenávratně přišla,“ popsal Filip Pokorný a doplnil, že vzhledem k věku takový zákrok ještě není možný.