„Rybník byl poškozen při povodních roku 2002, kdy přes něj přešla velká voda a zničila hráz, výpustné zařízení a celkově rybník poničila,“ vysvětlil místostarosta Volar Robert Pročka. Od zmíněných katastrofálních povodní hledalo město možnost, jak nechat rybník opravit. „Teprve v letošním roce se nám podařilo získat dotaci z Operačního programu životního prostředí, kde jsme získali devadesátiprocentní dotaci, což představuje přibližně 2,8 milionu korun,“ shrnul Pročka. Včetně desetiprocentního podílu města tak bude možno opravit poškozenou hráz, vybuduje se nové výpustní zařízení a postaví se bezpečnostní přeliv. Uvedená částka ale nepočítá s případným odbahněním Chlumského rybníka. Ten sloužil spíše pro hospodářské potřeby volarského rybářského svazu pro chov ryb a zarybňování jejich revíru.
Dotaci zatím ještě město přidělenu fyzicky na svém účtu nemá. „Zatím jen visí oznámení na stránkách fondu, ale čekáme každým dnem písemné rozhodnutí. V současné době máme uzavřenu poptávku na zpracovatele výběrového řízení, který by nám měl dále zajišťovat projekt po administrativní stránce při jeho realizaci i po celou dobu udržitelnosti, což je pět let,“ doplnil místostarosta.
Termín zahájení prací není prozatím konkrétně stanoven. Jak ale místostarosta Pročka předpokládá, začít by se mělo na podzim. „Objem prací je rozložen až do poloviny příštího roku, ale bude hodně záležet také na zimním období,“ podotkl Pročka.