Starosti, jako asi všem rybářům na jihu Čech, jim ale dělala především hejna kormoránů. Právě jejich působení se nejvíce podepsalo na ztrátách rybích násad, které jsou v současné době již rozmístěny v rybnících.


„Jarní výlovy jsme zvládli bez větších problémů, násady jsou v rybnících a tak čekáme, jak budou ryby přirůstat. Zima byla i přes svou délku relativně příznivá. V současné době vyčíslujeme škody, které nám způsobili kormoráni a připravujeme žádosti o finanční náhrady,“ uvedl ředitel Školního rybářství Protivín Václav Šrámek. Podle něho mají Protivínští oproti například třeboňským rybářům výhodu, protože na svých rybnících neregistrují žádné hnízdní kolonie kormoránů, stále ještě chráněných rybožravých ptáků.


„Nejvíce nám proto škodí protahující hejna, která přes naše území jen cestují buď na zimu, nebo na hnízdiště. Škody tak zaznamenáváme především na podzim a v jarních měsících, v dalších obdobích jsou škody menší. Letos v zimě byla ale hejna ještě větší, než v minulých letech,“ přibližoval situaci protivínských rybářů Šrámek s tím, že i oni samozřejmě žádají o výjimky, které umožňují plašení kormoránů odstřelem.
„K plašení podle regulí používáme i další metody, při nichž využíváme především hluku. Takovýto boj s kormorány je ale dosti obtížný. Jsou to totiž velice chytří ptáci a dostat se k nim na dostřel není snadné. Jsou výborně organizovaní a plaší, odlétají mimo dostřel na volné vodní plochy a nebo břehy, kde jsou v bezpečí,“ upozorňoval ředitel rybářství.


Kormoráni přitom škodí v obou jihočeských pánvích, a tojak na chovných vodách, tak i sportovních revírech. Jeden pták zkonzumuje denně až půl kilogramu rybího masa, kromě ulovených ryb navíc mnohé větší ryby také poškodí.
Právě z těchto důvodů se v současné době začíná diskutovat o vyjmutí kormorána ze seznamu chráněných živočichů a zařazení do lovné zvěře. Pro profesionální rybáře by to ale podle Šrámka mohla být dvousečná zbraň.


„Tento krok by mohl de facto způsobit to, že by se přestaly vyplácet náhrady za škody, což by nám mohlo v konečném důsledku spíše ublížit. Zvířata se totiž střílejí buď pro trofej, nebo pro maso, ale nic z toho kormorán nenabízí. Jeho lov je navíc velice obtížný, takže nevím, zda by se mu někdo věnoval. Podle mě by se jeho stavy tímto způsobem příliš nesnížily. Vyjmutí kormorána ze zákona bych proto uvítal, považoval bych to ale spíše jen za první krok, boj s kormoránem by měl být komplexní,“ konstatoval Václav Šrámek, který kormorána považuje za celoevropský problém.


„V tomto smyslu by se měl tento problém také řešit, mělo by se do něj zapojit více států, protože odstřelem ptáků ze stěhujících se hejn nikdo útlumu nedosáhne. Možnou cestou by byla například likvidace hnízdišť či samotných vajec ptáků, jenže to je běh na dlouhou trať. Přesto si myslím, že zanedlouho už problém dospěje tak daleko, že takové zásahy budou muset přijít,“ uzavřel ředitel Školního rybářství Protivín.