Jeho současný majitel na rekonstrukci nemá peníze, na objekt je uvalena exekuce, není možné ho odstranit, protože jde o kulturní nemovitou památku v osobním vlastnictví. Před téměř sedmi lety (v únoru 2012, pozn. aut.) prachatičtí zastupitelé do objektu z rezervy města investovali zhruba šest set tisíc korun, aby zajistili statiku před zřícením a možným ohrožením života kolemjdoucích lidí.
Návrh na záchranu objektu předložil v pondělí zastupitelům Jakub Nepustil (Živé Prachatice). Chtěl, aby vedení města nechalo prověřit, zda je možné se k majetku dostat, aby bylo možné zajistit jeho záchranu. „O to se musíme postarat ze zákona,“ řekl Jakub Nepustil.
Mezi zastupiteli v tu chvíli panovala vzácná shoda. Starosta Martin Malý (Nezávislí) byl na možnou diskuzi o domě čp. 181 v Klášterní ulici připraven a dokonce už měl v ruce odhad nákladů, které by se mohly vyšplhat až na 7,5 milionu korun. „Možnosti existují,“ ujistil starosta Martin Malý.

„Víme, že máme povinnost se o objekt postarat, ale současně víme, že z majitele nemáme šanci investované peníze získat,“ zkonstatoval Jakub Neupustil (Živé Prachatice). Připustil také, že není možné najít investora. O odkoupení objektu měl podle informací Jana Bauera (ODS) zájem prachatický hospic.

Starosta Martin Malý (Nezávislí) uvedl, že v první fázi se musí město postarat o statiku, krov, střechu či opravu fasády a osazení oken. Náklady by mohly být i 7,5 milionů korun. „Pak můžeme dům nabídnout k prodeji,“ řekl starosta s tím, že existují programy ministerstva kultury, které by mohly zaplatit až osmdesát procent nákladů či lze využít peníze z programu regenerace památek.
Možnosti tak začne prověřovat právník města.