Jeho současný majitel na rekonstrukci nemá peníze, na objekt je uvalena exekuce, není možné ho odstranit, protože jde o kulturní nemovitou památku v osobním vlastnictví. Před téměř sedmi lety (v únoru 2012, pozn. aut.) prachatičtí zastupitelé do objektu z rezervy města investovali zhruba šest set tisíc korun, aby zajistili statiku před zřícením a možným ohrožením života kolemjdoucích lidí.
Návrh na záchranu objektu předložil v pondělí zastupitelům Jakub Nepustil (Živé Prachatice). Chtěl, aby vedení města nechalo prověřit, zda je možné se k majetku dostat, aby bylo možné zajistit jeho záchranu. „O to se musíme postarat ze zákona,“ řekl Jakub Nepustil.
Mezi zastupiteli v tu chvíli panovala vzácná shoda. Starosta Martin Malý (Nezávislí) byl na možnou diskuzi o domě čp. 181 v Klášterní ulici připraven a dokonce už měl v ruce odhad nákladů, které by se mohly vyšplhat až na 7,5 milionu korun. „Možnosti existují,“ ujistil starosta Martin Malý.

Jaroslav Pulkrábek.
Jaroslav Pulkrábek složil post ředitele

„Víme, že máme povinnost se o objekt postarat, ale současně víme, že z majitele nemáme šanci investované peníze získat,“ zkonstatoval Jakub Neupustil (Živé Prachatice). Připustil také, že není možné najít investora. O odkoupení objektu měl podle informací Jana Bauera (ODS) zájem prachatický hospic.

Starosta Martin Malý (Nezávislí) uvedl, že v první fázi se musí město postarat o statiku, krov, střechu či opravu fasády a osazení oken. Náklady by mohly být i 7,5 milionů korun. „Pak můžeme dům nabídnout k prodeji,“ řekl starosta s tím, že existují programy ministerstva kultury, které by mohly zaplatit až osmdesát procent nákladů či lze využít peníze z programu regenerace památek.
Možnosti tak začne prověřovat právník města.