Zdá se vám tahle rada trochu přitažená za vlasy? Omyl. Jak totiž Prachatický deník zjistil, většina sklepů je tomuto označení na hony vzdálena a o zabezpečení plaňkových kójí si mohou nájemníci nechat zdát.


Vcelku logické a jednoduché opatření, jak ztížit zlodějům přístup k vašemu majetku ve sklepích, tedy zamykat všechny vchodové dveře do domu, naráží totiž na protipožární předpisy. Navíc i podle nového občanského zákoníku bude vlastník domu zamykání vchodových dveří prosazovat jako nařízení proti vůli nájemníků asi hodně složitě. Shodují se na tom zástupci hned tří největších správců bytových domů v regionu. A jak dodávají, důležitá je prevence, nicméně ta končí vždy na liknavém přístupu jedinců.


Drtivá většina domů v majetku města Prachatice požadavkům hasičů podle slov jednatele Městské správy domů a bytů Jiřího Vejvody vyhovuje. „Vesměs máme vchodové dveře opatřeny z vnitřní strany klikou, z venkovní strany koulí. To platí prakticky pro všechny domy v majetku města s výjimkou těch v centru města. Takže ve valné většině případů by se obyvatelé z domu ven bez problémů dostali," tvrdí Jiří Vejvoda.


A tam, kde podobné kování chybí, chce to vlastník bytového fondu řešit po dohodě s nájemníky. „Je fakt, že v centru města v domě, kde před časem došlo k vykradení sklepů, se sami nájemníci mezi sebou dohodli, že budou vchodové dveře opatřené z obou stran klikou zamykat. Je ale pravda, že je to pro samotné nájemníky komplikované, takže vyjednáváme možnost nainstalovat kouli a bezpečnostní zámek spojený s domovními zvonky a ovládáním z bytů přes domácí telefony," slibuje jednatel MSDB. Další domy, s jejichž nájemníky již městská správa jedná, by se vylepšení zabezpečení mohly dočkat na jaře.


K poněkud paradoxní situaci naproti tomu došlo na základě většinové shody nájemníků v případě bytového domu Štodvín. „Tam sice původně bylo na vchodové dveře namontováno moderní bezpečnostní a hodně vychytané panikové kování, ale obyvatelé domu se ho nenaučili ovládat. Takže dům zůstával často odemčený a toho využívali k přespávání i bezdomovci. Takže na většinovou žádost obyvatel jsme tam namontovali podobné kování, jako je na ostatních panelácích," dodal Jiří Vejvoda.


Doporučení k zamykání vchodových dveří, nebo naopak jejich permanentnímu odemčení, zatím nevydalo ani Stavební a bytové družstvo Husinec. Podle jeho předsedy Jaroslava Borovičky záleží na každém domě jednotlivě. „Je to na lidech, protože vchodové dveře mají dvojí zajištění. Jedním je zamknutí klíčem a druhým tak zvané zaklapnutí, které umožní otevřít dveře pouze zevnitř," uvedl.


Pokud to takhle funguje, je to v pořádku. „Stává se ale, že zejména děti nebo ve většině případů i pejskaři při venčení psa zámek vycvaknou, nebo zablokují pojistku a dveře tak zůstávají otevřené kolikrát i celou noc. Ale s tím nic neuděláme," poznamenal předseda SBD s tím, že od některých domů už mají požadavek, aby nebylo možné pojistku zablokovat. Požadavek hasičů chápe spíše jako doporučení. „Nemám informace, že by si na to stěžovali nebo to někde vytkli s tím, že to není možné. Podle mého názoru dům může být třeba na noc uzamčený a přes den by mělo stačit, že dveře nejdou otevřít zvenčí bez klíče, nebo bez kódu k elektronickému zámku," je předseda SBD přesvědčen o tom, že pokud by se mělo jednat o povinnost, muselo by se to prosadit do příslušného zákona. „Chápu, že úniková cesta je stanovená, ale v případě nutnosti vždy ty dveře některý z nájemníků odemkne," dodal.


S požadavkem hasičů nemají problém ve Vimperku. Vchodové dveře alespoň v domech v majetku města, zůstávají podle vyjádření jednatele Městské správy domů Daniela Kaifera odemčené. „Záleží na tom, jak se nájemníci v domě dohodnou. Ve směrnicích sice máme, že by dům měl být zamčený od 22 do 6 hodin, přes den pak zůstávají vchodové dveře odemčené, záleží ale na tom, jak to v kterém domě dodržují. Abych řekl pravdu, k dohodě jsou schopni dospět nájemníci asi jen ve třech domech v majetku města," podotkl jednatel společnosti.


Uzamykání domů v majetku města jako takových sice řeší platná směrnice města, nicméně ve vztahu k novému občanskému zákoníku bude muset doznat změn. „Neměli bychom nájemníky instruovat až do úplných detailů a něco jim bez dohody přikazovat, aby to nebylo bráno jako šikanózní nařízení. Nemůžeme nařídit, že se buď bude dům zamykat, nebo naopak musí zůstat neustále otevřený," připouští Daniel Kaifer i s přihlédnutím k požárním předpisům. „Na druhou stranu nás pak policie nebo městští strážníci upozorní, že dům nebyl zamčený, takže to jsou dva pohledy, které jdou proti sobě," dodal.


Vyhovět oběma požadavkům, tedy hasičům i policistům, by bylo možné pouze osazením vstupních dveří dražším panikovým kováním, než jen koulí z jedné a klikou z druhé strany. Pokud se ale bude chtít někdo cizí do domu dostat, ani to ho nezastaví. A nutno podotknout, že zabezpečení samotných sklepních kójí z dřevěných planěk a s visacím zámkem představuje pro zloděje jen zanedbatelnou překážku. I proto je důležitá prevence a hlavně se snažit dům zabezpečit před vstupem cizích osob. „Zrovna toto pondělí jsme z jednoho z domů museli nechat vykázat bezdomovce, který se usídlil v sedmém patře a nehodlal se hnout. Dům je přitom z našeho pohledu velmi dobře zabezpečený a navíc jsou tam nájemníci, kteří si to, co se uvnitř děje, dost hlídají. Přesto se do něj bezdomovec prostě dostal," upozornil jednatel městské správy domů Vimperk Daniel Kaifer.