Měli by tak dostat kvalitnější pohled na okolní krajinu, které vévodí jedna z nejvyšších hor Šumavy, Boubín. Bez finanční injekce se však Svatomařští neobejdou.

„V současné době na Mařském vrchu sice rozhlednu máme, ale ta je již téměř osmdesát let stará. Je součástí kaple sv. Václava a dosahuje výšky pouze sedmi metrů. Jinými slovy obyvatelé obce se nemohou pořádně podívat na okolní krajinu. I přesto, že jsme ji před sedmi roky opravili, neplní svoji funkci v takovém rozsahu, v jakém bychom potřebovali,“ popsal hlavní důvody plánované stavby starosta obce František Linha.

Vyšší rozhledna

Nová rozhledna bude podle slov starosty celá ocelová a pozinkovaná. „Bude proto potřeba pouze minimální údržba. Rozhledna by nyní měla dosahovat úctyhodné výšky dvaatřiceti metrů, přičemž plošina pro návštěvníky bude o šest metrů níže. Místo, kde bude stát, je naopak ve výšce devět set šest metrů nad mořem. Schodištěm ji propojíme s tou původní,“ doplnil starosta.

Celkové náklady by se podle Františka Linhy měly vyšplhat na částku okolo tří milionů korun. „Vedle rozhledny bude stát také informační tabule, na které bude fotografie z celým výhledem z rozhledny. Ti, kteří se v okolí příliš neorientují, budou přesně vědět, na co se na při pohledu z rozhledny zaměřit. Každé zajímavé místo bude totiž na fotografii vyznačeno, a to včetně krátkého popisu. Chceme se inspirovat podobnou tabulí jakou mají například na Javorníku,“ řekl František Linha.

Rozhlednu bude možné navštívit zcela bezplatně a nebude chybět ani stánek z občerstvením.
Starosta je přesvědčen o tom, že rozhledna naláká ještě větší počet turistů. Proto mají Svatomařští v plánu vystavět i nové parkoviště. „Současné parkoviště, které nabízí celkem dvacet parkovacích míst, chceme rozšířit, a to konkrétně o dalších deset míst. Rozhledna nabídne pohled mimo jiné i na Javorník, Strakonice, Písek a v neposlední řadě také horu Boubín,“ přiblížil dále plány Svatomařských Linha.

Záleží na dotaci

Jak to s osudem rozhledny ale nakonec bude, se teprve uvidí. „Jedná se o společnou akci svazku obcí Věnec. V současné době máme již povolení od ministerstva životního prostředí, potřebujeme je však získat ještě od stavebního úřadu. Připravujeme rovněž žádost o dotaci. Právě úspěšné získání dotace je rozhodující pro naše cíle. Doufám, že budeme úspěšní, protože obyvatelé obce se na mne již mnohokrát obrátili s tím, že ze současné rozhledny je jen velice omezený pohled na okolní, velice působivou krajinu. Chceme jim proto nabídnout kvalitnější zážitky při jejich výletech na Mařský vrch. Věřím, že se naše plány nakonec uskuteční a všichni se budeme moci těšit z nové rozhledny,“ dodal.

Obyvatelé obce podle informací Deníku s nápadem souhlasí a novou, vyšší rozhlednu by uvítali. „Bylo by to jedním slovem vynikající. Mařský vrch navštěvuji často a nejenom pro mne, ale i pro všechny ostatní obyvatele obce, má mimořádný význam. Je to velice krásné místo. Doufám, že se podaří získat potřebné finanční prostředky,“ řekl svůj názor jeden z obyvatelů Svaté Maří František Kukačka.