Nelíbilo se jim, že oproti minulému roku dostalo studio o šedesát tisíc korun méně, přitom soutěžní sezona se nezměnila a město skvěle reprezentují. Rozdělení peněz z hazardu pro prachatické dětské sportovní oddíly vnímají jako nespravedlnost. „Komise nedodržela podmínky vyhlášené výzvy, ale peníze rozdělila podle pocitů a přátelství," zhodnotila Monika Kobanová, majitelka a trenérka studia CrabDance.

Nemohla jinak, protože sami zastupitelé to přiznali, a nepomohlo ani jediné vysvětlení, kterého se jim dostalo od zastupitelky Jany Krejsové, tedy: „Granty nejsou nárokovou položkou, proto je při jejich rozdělování jasný vliv lidského faktoru. Stane se, že přiznaná částka není každý rok stejná. Příště to může být zase jinak."

Rodiče ale chtěli hlavně vědět, podle jakého klíče komise rozdělila peníze a proč právě CrabDance přišel o největší částku. „Rozdíl mezi částkou na jednotlivé děti býval okolo stokoruny, což je zanedbatelné, v letošním roce jsou ale rozdíly také tři tisíce korun. Měli jste tedy dát do výzvy i to, na jaký sport mají rodiče své dítě dát, aby byl vnímán jako sport," hodnotil za rodiče dětí z CrabDance Kamil Štěpán. Odpovědí na jejich otázky se ovšem nedočkali.

Podle zastupitele Roberta Zemana (Pro Prachatice) vznikl rozdělením peněz boj mezi fotbalisty a tanečníky. „Prověřte to znovu, bylo to by vhodné," apeloval hned několikrát.

Zastupitel Jan Toncar (ČSSD) zdůraznil, že když komise jednou rozhodla, už nemá cenu o tom mluvit: „Příště mohou být jiná pravidla, v komisi jiní lidé. Všechny dráždí fotbal, ale za sebe říkám, že jsem si jejich žádost důkladně prostudoval a byla čistá." Zastupitelka Radka Paulová (ANO 2011) sice souhlasila s názorem, že přidělování peněz pro oddíly nemá pravidla: „Teď už s tím ale nic neuděláme. I když je to ponaučení pro příště." Pocitové rozhodnutí je podle Moniky Kobanové špatné: „Tady to vypadá, že když nemáme fotbalový dres, tak sem nepatříme. Jde o děti, o děti z Prachatic, a proto by měly mít všechny stejné podmínky."


S tím souhlasí také Petr Kouba, trenér fotbalistů Tatranu. „Už před několika lety jsme chtěli fond pro všechny sportující děti. Ano fotbal je masový sport, já mohu jen říct, že za svou žádostí si stojím," řekl těsně před tím, než zastupitelé rozdělení grantů třinácti hlasy koalice odsouhlasili.

Kompletní znění výzvy pro zastupitele a členy grantové komise města Prachatice:
Srdečně Vás zveme na Mistrovství Čech kategorie junior Taneční skupiny roku 2015, které se koná v sobotu 11. dubna od 8 hodin v Chrudimi. Děti z prachatického tanečního studia CRABDANCE o.s. na tuto soutěž postoupily z regionálního kola, které proběhlo v sobotu 28. března v Jindřichově Hradci s výsledky čtyři 1. místa a jedno 3.místo.

SVOU OSOBNÍ ÚČASTÍ můžete naše děti, při jejich celodenním tanečním maratonu, psychicky podpořit. Vzhledem k tomu, že naši tanečníci budou v kategorii freestyle - základní liga soupeřit s dalšími 18 tanečními skupinami, jejich soutěž je tříkolová a začíná již v 8 ráno. Organizátor však přislíbil o přehození disciplín, abychom nemuseli odjíždět již ve 3 hodiny ráno, ale až ve 4 hodiny ráno od TS Crabdance. Převlékání do kostýmů a česání proběhne v autobuse. Podle plánovaného rozpisu nás (v případě postupu) druhé kolo čeká cca ve 14 hod a třetí kolo cca v 18 hodin.

Tanečníci kategorie freestyle Eda show začínají své boje až v 16 hodin odpoledne, jejich soutěž je dvoukolová, druhé kolo je plánované na cca 22 hodin. Pokud se našim dětem podaří probojovat mezi nejlepší, očekáváme návrat zpět do Prachatic v neděli 12. dubna okolo čtvrté nebo páté hodiny ranní. V případě nepostupu je příjezd plánován zhruba do 02.00 hodin ráno.

Pokud toto vše děti psychicky a především fyzicky zvládnou, odměnou jim bude postup do nejlepší desítky, či nejlepší šestky na celorepublikové finále Taneční skupiny roku do Prahy, kam zároveň postupují i nejlepší taneční skupiny z Mistrovství Moravy konané ve Zlíně a které je natáčeno Českou televizí a následně vysíláno na stanici ČT4 sport.

Samozřejmě by pro naše děti bylo lepší odjet do Chrudimi o den dříve, aby byly na soutěž náležitě odpočaty a ne rozlámány několikahodinovou cestou autobusem. Výkon na soutěžích se jim tak snižuje na základě minimálního spánku a únavy. Bohužel pro rodiče by to znamenalo několik stovek navíc (nocleh + čekací doba autobusu). Už tak každý rodič zaplatí startovné ve výši 150,- Kč, vstup 200,- Kč a dopravu ve výši 500,- Kč.

Pokud s námi tento náš "taneční maraton" absolvujete, nejen že si uděláte dokonalý obrázek o tanečním sportu a jeho soutěžích, ale především PODPOŘÍTE NAŠE DĚTI v jejich snažení a také jejich rodiče, kteří mnozí s námi soutěže absolvují a své děti takto podporují. Pokud s námi pojedete autobusem, Vaše podpora bude spočívat rovněž ve snížení nákladů na dopravu (dopravné se samozřejmě rozpočítává na hlavu - čili - čím více, tím méně).

Toto pozvání samozřejmě neplatí jen na tuto soutěž, ale na všechny soutěže, které nás v této soutěžní taneční sezoně čekají.

Závěrem všichni doufáme, že Vaše případná účast na taneční soutěži ovlivní Vaše POCITY při nahlížení na taneční aktivity a jejich zařazení do "kolonky sport" po boku lyžování, plavání, stolního tenisu, hokejbalu, triatlonu, a fotbalu vzlášť. K pocitovému, neobjasněnému a neobjektivnímu rozdělení grantů, kde byly prioritou děti se zpětně a rádi vyjádříme obratem po absolvování Mistrovství čech v Chrudimi.

Odůvodnění pana starosty Martina Malého k největšímu ponížení grantu o 60 tisíc Kč oproti minulým rokům k dětem TS Crabdance nerespektuji. Nerespektuji a neakceptuji slova… "někomu uděláme radost, někoho zklameme, ale jsme jenom lidi, prostě jsme to tak cítili…" a následně na obhajobu pocitového rozdělení dementoval pan starosta M. Malý sedmiletou práci stovky dětí na postupových soutěžích, které po celou dobu reprezentují naše město Prachatice v tom nej slova smyslu, ačkoli v grantové výzvě byla jasně dána kritéria k rozdělení, která NEBYLA DODRŽENA.

Tím pádem byly veřejné prostředky rozděleny dle neplatné výzvy, ale dle subjektivních pocitů a přátelství. Žádám pouze jediné, a to spravedlnost bez rozdílu, čemu se děti v našem městě aktivně věnují, bez ohledu na úspěch či neúspěch.
Za TS Crabdance, o. s., Monika Kobanová, rodiče a děti