První hřib 2023.První hřib 2023.Zdroj: Obec StachyTrávník u kostela a je šumavskou raritou, kde rostou hřibovité houby. Celá lokalita je chráněná obcí a houby tam není možné je sbírat. Stašští jsou na svou Hřibovou rezervaci náležitě pyšní. Datem a číslovkou označují každý hřib, který z trávy vystrčí „klobouk“. Letošní první hřib vyrostl o zhruba měsíc později než ten loňský. V archivu Prachatického deníku jsme ověřili, že loni hřib s číslovkou jedna vyrostl už 25. května. Tehdy nám jeho fotografii do redakce zaslal Vladislav Voldřich.

Hřib kovář z lesa u Stach.
Už rostou! Ve Stachách už najdete houby. A to nejen na náměstí, ale i v lese

Houby rostou na stašském náměstí přes šedesát let na místě bývalé benzínové pumpy. Do prostoru byla navezena v roce 1961 nová zemina. Pravděpodobně s ní se na náměstí dostalo i podhoubí, kterému se v centru šumavské obce daří. A protože každá unikátní věc potřebuje svůj příběh, houby na náměstí si mnozí vysvětlují tím, že prý zaměstnanec bývalé pumpy býval vášnivým houbařem a plodnice přinesené z lesa si u pumpy čistil.

Stachy jsou svými hříbky v trávě na náměstí známy široko daleko. letos to dokonce vypadá, že by mohl padnout rekord.
Nejkurióznějším nalezištěm hub se pyšní Stachy

Po roce 1961 se objevily hřiby smrkové, později je nahradil hřib koloděj, přičemž hřib smrkový se opět vyskytl roku 2012. Krom hřibovitých hub se objevují i lišky a holubinky. Největší úroda, celkem 246 kusů hřibů, byla zaznamenána v roce 1984. (Zdroj: www.stachy.net)