„Žádné peníze zadarmo od nás rozhodně nedostanou. Nabídli jsme jim ale, že mohou nastoupit na veřejně prospěšné práce a třicet tisíc korun, které chtěli na uhlí, si tak vydělat vlastní prací,“ uvedl ke kroku, který město společně s prachatickým úřadem práce podniklo, Pavel Dvořák.

Podle jeho slov musejí obyvatelé vyhořelého domu sami ukázat, že se o sebe umí postarat a nemohou čekat, že budou mít oproti ostatním obyvatelům Vimperka výhody.

Dům vyhořel na sklonku loňského roku. Požár sice škody na majetku jeho obyvatel neudělal, za své vzaly některé věci při hašení. Obyvatelé objektu jsou nyní ubytováni v náhradních bytech, ale jen do doby, než bude dům opravený.

„Naše nabídka se týká asi deseti lidí z tohoto domu, kteří mohou pracovat. Nebráníme ani dalším romským zájemcům, aby pomáhali s úklidem města či s různými výkopovými pracemi a sami si tak vydělali peníze. Když tuto šanci promarní, je to jasný signál. Dáme jim šanci jenom jednou, musejí se chovat jako ostatní,“ poznamenal Pavel Dvořák.

Romové by tak mohli například čistit ulice města a pomoci tak úklidové firmě, která ve Vimperku působí. S tou je radnice podle starosty spokojená.

„Je to určitě dobrý nápad, ale moc nevěřím, že to nakonec bude fungovat a že opravdu budou pracovat,“ myslí si Miroslav Dvořák z Vimperka.

Jak starosta doplnil, nabídku zřejmě nevyužijí dvě rodiny z vyhořelého domu, které zaměstnání mají a o příspěvek ani nežádaly.