Ti sice původně plánovali, že se volba uskuteční až na podzim, nakonec byla ale o několik měsíců dříve.

Volba Vajdy byla nutným krokem poté, co jim vloni zemřel.
Kandidáti byli dva. Václav a Karel Bihary. I když ještě před létem se mluvilo o tom, že novým Vajdou se stane dlouholetý nepsaný mluvčí romské prachatické komunity Václav, hlasování dopadlo zcela jinak a v čele Romů nyní stojí Karel.

„Dopadlo to, jak to dopadlo,“ krčil ve čtvrtek rameny Václav, který navíc už několik let spolupracuje s prachatickou radnicí, a když se ve městě objevil problém s Romy, vždy jej řešil právě on.

„Ano, jsem nový Vajda,“ potvrdil ve čtvrtek informaci Karel Bihary.
Do volby prachatického Vajdy podle všeho zasáhlo i romské „vedení“ až z Prahy. „Prachatičtí se neuměli sami rozhodnout, tak zasáhli jiní,“ zazněl ve čtvrtek názor jednoho z Romů, který se ale nechtěl pod toto vyjádření podepsat.

Bezvládí zavládlo mezi Romy vloni v září, když zemřel jejich baron Vojtěch Bihary.
„Vojtěch byl nejspravedlivějším Romem ve městě, měl respekt. Nebyl baronem jen pro Prachatice, ale pro velkou část jižních Čech a i pro další Vajdy byl vzorem,“ říkají s úctou o svém zesnulém baronovi ostatní Romové.

Zda i nový Vajda Karel Bihary, bratr zesnulého barona, se bude těšit stejné úctě, ukáže čas. Už nyní je ovšem vidět, že Romové vůči němu neskrývají svůj respekt. Ten ale zároveň projevují i svému nepsanému mluvčímu Václavovi.