I včera 8. dubna se tak na pátém setkání při příležitosti Mezinárodního dne Romů, které pořádá místní městský úřad, skloňovalo slovo byt ve všech pádech.
Jako vloni byl nejdelší čas věnován objasňování požadavků na straně jedné a nároků na straně druhé.

Zástupci prachatické radnice v čele s vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy Ivanou Jeřábkovou se snažili Romům vysvětlit, že těžko mohou získat větší bydlení, když mají na nájemném a službách dluhy a hrozí jim vystěhování.

„Jsem v bytě bez koupelny, záchod je mimo byt. Učitelky pak mým dětem říkají, že smrdí,“ rozohnila se Žaneta Biharyová. Ta sice připustila, že své závazky vůči městu si neplnila, ale oponovala tím, že nyní svůj dluh uplácí. „Jenomže až když hrozí vystěhování. Město není zaopatřovací ústav,“ řekl jednatel městské správy domů a bytů Jiří Vejvoda.
„Žaneto, až zaplatíte, tak přijďte a můžeme se bavit,“ vyzvala místostarostka Hana Rabenhauptová.

Místostarostka navíc připomněla, že domy v Lázeňské ulici projdou rekonstrukcí a město pro ty, kteří zde opravdu mají hlášený trvalý pobyt, hledá náhradní varianty bydlení, kterými může být i bývalá ubytovna Klimy. „To ale není pro vaše známé, vaše návštěvy,“ řekla.

Romové viní město

Město je podle Romů, kteří se včera 8. dubna sešli na radnici při příležitosti svého mezinárodního dne v počtu jedenácti přítomných, zodpovědné za situaci, která panuje v Lázeňské ulici.

„Vy jste si mě možná nevšimli, ale já jsem v úterý jel Lázeňskou na trénink na motorce a musel jsem zastavit a počkat, až uhnete z ulice,“ nastínil k nejčastějšímu problému, na který si obyvatelé Prachatic stěžují, ředitel Městské policie v Prachaticích Ivo Novotný.
„Může za to město. Proč jste nás dávali dohromady. Bordel tady bude vždycky, když je nás tam tolik,“ rozčílil se Karel Bihari, který je mimo jiné i jedním ze dvou nominovaných na nového vajdu romské komunity.
„Někdy nepořádek děláte vy, někdy i studenti z gymnázia. Okupování silnice ale není řešení. Máte dvůr, co by za něj jiní dali. Nebo si lépe hlídejte své děti. Nás je v panelovém domě dvaačtyřicet rodin a nic podobného se neděje,“ oponoval Ivo Novotný. Karel Bihary si stál za svým, že Romů je na jednom místě moc.

Ladislav Bihary si pro změnu stěžoval, že v jednom bytě se sestrou Naďou jich žije neúnosně mnoho. „Jenomže vaše sestra byt dostala od města v době, kdy jí hrozilo, že zůstane na ulici. Byli jste vystěhováni ze soukromého rodinného domu,“ vysvětlovala vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy Ivana Jeřábková. Marcela Sovová z odboru sociálních věcí pak upozornila, že navíc zmíněná rodina nemá podanou žádost o byt. „Jste dospělí, musíte se také starat,“ upozornila.
Na to se Ladislav Bihary rozčílil, že nemá peníze a o chvíli později celé jednání opustil.
Místostarostka Hana Rabenhauptová mimo jiné Romy pochválila, že i když to někteří obyvatelé města tak nevidí, u kontejnerů, které byly vloni také kamenem úrazu, je po rozšíření jejich počtu pořádek. „Dokonce jsem viděla vaše ženy, jak kolem nich s košťaty uklízejí,“ poznamenala.
Romové mimo jiné v radnici ještě vyslechli aktuality o situaci na trhu práce a také o případném přidělování různých sociálních dávek a nárocích na ně.

Leona Fröhlichová, Iva Landgráfová