Do Vimperka se totiž pravidelně k autorskému čtení sjíždějí básníci, což je počin, který se na mnoha místech republiky neděje.
„Houština slov vznikla z iniciativy Městského kulturního střediska ve Vimperku, jako pokus o navázání na věhlasné Básnické arkády, které jsem ve Vimperku pořádal v letech 1993 až 1995. Tenkrát však šlo o akci značně živelnou, na kterou v posledním ročníku dorazilo kolem šedesátky básníků a protáhla se až na týdenní festival poezie,“ prozradil, co stálo u zrodu Houštiny slov, Roman Szpuk.
Ten nyní pravidelně do Vimperka zve čtyři až pět autorů. „K nim potom vždy nějakého hudebníka, aby odlehčil někdy obtížně vnímanému slovu. Večery poezie jsou komornější, a pokud to počasí a klima dovolí, rád při nich využívám všech možných i historických prostor, které Vimperk nabízí. Kostel sv. Bartoloměje, Vlčkova věž na zámku, areál Vodník a podobně,“ pokračoval Roman Szpuk.
Název „Houština“ podle Szpukových slov evokuje různorodost stylů a rád by v jednotlivých pořadech uvedl české autory různých generací a zároveň představil současné básnické styly.
„Vzhledem k tomu, že poezie je v dnešní době skutečně na okraji zájmu, jde skutečně o počin jedinečný, o který se nepokoušejí ani ve větších městech,“ dodal Roman Szpuk

Jaroslav Pulkrábek