Ministr životního prostředí Petr Hladík po návštěvě Šumavy dorazil na brífink s jasnou zprávou ohledně Roklanské chaty i otázkami nad vedením národního parku.
„Bourání Roklanské chaty v letošním roce zcela jistě není na programu,“ řekl k diskutovanému tématu. Ministerstvo životního prostředí má v plánu oslovit tři další nezávislé odborníky a instituce, kteří by měli stav Roklanské chaty posoudit. Podle ministrových dalších slov je snaha o zachování chaty, případně o její přesunutí do jiné lokality.
Roklanská chata byla na popud Klubu československých turistů pro veřejnost otevřena roku 1937. Milovníci přírody ji vyhledávali, ale po 2. světové válce se ocitla v zakázaném pohraničním pásmu a sloužila pohraničníkům. V roce 1991 ji dostal do péče nově vzniklý NP Šumava, který ji opravil. Loni správa národního parku potvrdila, že chce chatu zbourat. „Postupem času se v dřevěných částech rozšířila dřevomorka, která nebyla nijak sanována, a společně s neužíváním objektu se jeho stav stal stavebně kritickým. Demolice je nevyhnutelná. Objekt je nebezpečný každému, kdo do něj vstoupí. A míra rizika každým rokem roste,“ řekl tehdy Deníku mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Tato zpráva a vzbudila velkou vlna odporu, Klub českých turistů žádal o převod chaty do svého vlastnictví, tomu park nevyhověl. Letos v lednu milovníkům Šumavy svitla naděje, že chata k zemi nepůjde. Stavební úřad Městského úřadu Kašperské Hory totiž zamítl šumavskému parku žádost o demolici objektu. „Ze stavebního zákona může o demolici žádat pouze vlastník a správa národního parku dle našeho názoru neprokázala, že je vlastníkem Roklanské chaty,“ vysvětlil tehdy Deníku vedoucí stavebního úřadu Jan Eger.
Park se odvolal ke Krajskému úřadu Plzeňského kraje (KÚPK) a ten již vydal rozhodnutí, že vlastnické vztahy jsou podle něj jasné a z pohledu krajského úřadu je vlastníkem Správa Národního parku Šumava, tudíž správa může chatu zbořit. Nyní park získal již potřebný demoliční výměr.

V rámci své páteční cesty po Jihočeském kraji ministr Hladík také uvedl, že neměl a nemá v plánu odvolat ředitele Národního parku Šumava Pavla Hubeného, jak v tomto týdnu spekulovala některá média. „Naopak jej považuji za odborníka a člověka znalého věci. Při dnešním setkání jsme se dokázali na mnoha věcech shodnout,“ sdělil.
Na řadu přišlo i téma významné turistické lokality Modrý sloup. Česká vláda hodlá udělat maximum pro to, aby byl Modrý sloup zpřístupněný stejně dobře z české jako je z německé strany, i za cenu velkých bezpečnostních opatření kvůli přírodě. Ministr také hovořil o záměrech na zamezení nelegální těžby vltavínů.