Ministr životního prostředí Petr Hladík po návštěvě Šumavy dorazil na brífink s jasnou zprávou ohledně Roklanské chaty i otázkami nad vedením národního parku.

„Bourání Roklanské chaty v letošním roce zcela jistě není na programu,“ řekl k diskutovanému tématu. Ministerstvo životního prostředí má v plánu oslovit tři další nezávislé odborníky a instituce, kteří by měli stav Roklanské chaty posoudit. Podle ministrových dalších slov je snaha o zachování chaty, případně o její přesunutí do jiné lokality.

Roklanská chata byla na popud Klubu československých turistů pro veřejnost otevřena roku 1937. Milovníci přírody ji vyhledávali, ale po 2. světové válce se ocitla v zakázaném pohraničním pásmu a sloužila pohraničníkům. V roce 1991 ji dostal do péče nově vzniklý NP Šumava, který ji opravil. Loni správa národního parku potvrdila, že chce chatu zbourat. „Postupem času se v dřevěných částech rozšířila dřevomorka, která nebyla nijak sanována, a společně s neužíváním objektu se jeho stav stal stavebně kritickým. Demolice je nevyhnutelná. Objekt je nebezpečný každému, kdo do něj vstoupí. A míra rizika každým rokem roste,“ řekl tehdy Deníku mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Bobři na Vltavě v Českém Krumlově u Domu dětí a mládeže.
VIDEO: Bobři v Krumlově ztrácí ostych. Můžete je v klidu pozorovat pěkně zblízka

Tato zpráva a vzbudila velkou vlna odporu, Klub českých turistů žádal o převod chaty do svého vlastnictví, tomu park nevyhověl. Letos v lednu milovníkům Šumavy svitla naděje, že chata k zemi nepůjde. Stavební úřad Městského úřadu Kašperské Hory totiž zamítl šumavskému parku žádost o demolici objektu. „Ze stavebního zákona může o demolici žádat pouze vlastník a správa národního parku dle našeho názoru neprokázala, že je vlastníkem Roklanské chaty,“ vysvětlil tehdy Deníku vedoucí stavebního úřadu Jan Eger.

Park se odvolal ke Krajskému úřadu Plzeňského kraje (KÚPK) a ten již vydal rozhodnutí, že vlastnické vztahy jsou podle něj jasné a z pohledu krajského úřadu je vlastníkem Správa Národního parku Šumava, tudíž správa může chatu zbořit. Nyní park získal již potřebný demoliční výměr.

Roklanská chata
Přišel demoliční výměr, Roklanská chata tak půjde ještě letos k zemi

V rámci své páteční cesty po Jihočeském kraji ministr Hladík také uvedl, že neměl a nemá v plánu odvolat ředitele Národního parku Šumava Pavla Hubeného, jak v tomto týdnu spekulovala některá média. „Naopak jej považuji za odborníka a člověka znalého věci. Při dnešním setkání jsme se dokázali na mnoha věcech shodnout,“ sdělil.

Na řadu přišlo i téma významné turistické lokality Modrý sloup. Česká vláda hodlá udělat maximum pro to, aby byl Modrý sloup zpřístupněný stejně dobře z české jako je z německé strany, i za cenu velkých bezpečnostních opatření kvůli přírodě. Ministr také hovořil o záměrech na zamezení nelegální těžby vltavínů.