Leden

Karel Schwarzenberg se stal vítězem prvního kola prezidentských voleb na jihu Čech. Ve dnech 11. a 12. ledna získal na Jihu 24,30% hlasů, na Prachaticku pak zvítězil Miloš Zeman s 23,28% hlasů. V druhém kole, ve dnech 25. a 26. ledna, zvítězil i na jihu Čech Miloš Zeman, který na Prachaticku získal 13 120 hlasů.

Řidiči nadávají a čekají v kolonách. Vlekaři jásají a informují o tom, jak jsou podmínky v areálech na Prachaticku ideální. 16. a 17. ledna bylo Prachaticko pod sněhem. Problémy na silnicích způsobili hlavně řidiči kamionů, když nedokázali vyjet bez řetězů ani menší kopec. Nejhorší byla situace na silnici z Horní Vltavice do Vimperka. Ředitel prachatických technických služeb řešil, jak začít vyvážet sníh z centra města, kde byla situace nejhorší.

Únor

Titul Nejúspěšnějšího sportovce okresu Prachatice za rok 2012 obhájil triatlonista Martin Debnar. Vynikající sezonu měla i lyžařka a cyklistka Kateřina Mondlová. I přes své mládí se již stala stálicí na sportovním nebi a zaslouženě získala druhé místo. Výbornou práci s cyklisty ve Vimperku potvrdil třetím místem Jan Vastl, výsledky posunuly na vrchol ankety parašutisty ze Strunkovic nad Blanicí a chuť vítězství si mohla vychutnat lyžařská štafeta žáků Ski Klubu Šumava Vimperk.

Prachatická Madeta jde k zemi. V první polovině února se pustila firma do její demolice. Vůbec poslední výrobní směna v prachatickém závodě skončila definitivně 24. května 2012. Začátkem roku 2013 je schválena změna územního plánu a začíná demolice všech budov.

Březen

Jako ideální prezentuje starosta města Martin Malý lokalitu parku Mládí pro stavbu hřiště na bruslení a hokejbal. Lidé se ale bouří a podepisují petici, kterou chtějí stavbě zabránit. „Už stavbou Huláku jste zabrali spoustu zeleně a teď tam stejně nikdo nechodí," poukazovala na změny v lokalitě Jana Raková z ulice U Rybníčku. Dotační peníze z Regionálního operačního programu Jihozápad jsou ale určeny pro hřiště, které město postaví v parku Mládí.

Až do prvního finálového večera Česko Slovenská SuperStar nastupovala s písní od zpěvačky Pink Natálie Kubištová z Netolic. I přes úspěch v semifinále nedokázala získat dostatečný počet diváckých SMS a musela soutěž 24. března opustit. I tak se jednalo o obrovský úspěch, který jí celý region přál.

Duben

V pátek 5. dubna byly při slavnostní mši svaté v kapli prachatického hospice uloženy ostatky Jana Pavla II. Do speciálně připravené schránky v dřevěném kříži za oltářem uložil českobudějovický biskup Jiří Paďour kapku krve Jana Pavla II. na plátně uloženém v pozlaceném relikviáři do kříže v kapli a schránku pak zaklopil originálním sklem z osmnáctého století.

Lidé z technických služeb začali odstraňovat nepovolené billboardy u silnic druhých tříd na Prachaticku. Dva měsíce měla prachatická Správa a údržba silnic snahu o komunikaci s firmou, která umístila bez povolení reklamní bilboardy na Prachaticko.

Květen

Zdeněk Troška začíná točit Babovřesky 2. První klapka padla v Pištíně, dále štáb postupně zavítal do Dobčic, Záboří, Netolic, Dřítně, Hluboké nad Vltavou, Holašovic a Malých Chrášťan.

Nejstarší obyvatel Prachatic oslavil 9. května 97. narozeniny. Narodil se v roce 1916. Téměř celý svůj život spojil Jan Záhorka, rodák ze Zdenic, s Prachaticemi, ale dnes žije Jan Záhorka v Domově seniorů Mistra Křišťana. S manželkou, na kterou s láskou patrnou z každého slova vzpomíná, tu vychoval tři dcery a jednoho syna. Svatbu měli v roce 1940 dva dny před narozeninami Jana Záhorky. Společně pak žili téměř sedm desetiletí.

Červen

Evakuovaní lidé, před dveřmi zábrany nebo pytle s pískem, obavy v očích při pohledu na stoupající hladinu Blanice a dalších toků, únava a spánkový deficit. Tak vypadala na Prachaticku neděle 2. června, kdy přišly první povodně. Lidé uklidí a voda přichází znovu už o týden později. „Zatímco při povodních přišla voda zezdola, z potoka, tak teď se valila z polí, ze stráně. Nejhorší na tom je, že uklidíte a je to tu znovu," posteskl si Jan Šmíd z Netolic.

Velice vášnivé a emotivní jednání mají za sebou husinečtí zastupitelé. Na jejich jednání dorazili pedagogové, kteří jim přišli vyslovit svůj nesouhlas s volbou nové ředitelky základní školy. Jejich hlas nakonec vedení města vyslyšelo a ředitelkou je Eva Zemanová.