Městská správa domů a bytů se dala do odstraňování následků požáru, vzhledem k tomu, že byl zapříčiněn nedbalostí nájemníků, musejí škodu uhradit ze svého. Kámen úrazu však bude v tom, že nemají domácnost pojištěnou.

„Nevíte, jak to bude se zaplacením škody,“ pídila se na začátku týdne Naděžda Bihariová, která je s Monikou Lakatošovou a jejími pěti dětmi v Charitním domě pro matky a děti v Prachaticích. „Jestli to budu muset zaplatit, tak nevím, kde na to vezmu, nemáme peníze,“ vysvětlovala Monika Lakatošová a z jejího hlasu zazníval strach.

Právě Monika Lakatošová zapomněla na zapnutém kuchyňském sporáku pánev s olejem. „Vůbec nechápu, jak se mi to mohlo stát,“ opakuje.

„Naši řemeslníci nastoupili do bytu už v pondělí ráno. Museli zakouřené stěny omýt, napenetrovat, vymalovat. V kuchyní byl poškozený sádrokartonový strop, který se musel vyměnit. Vyměnili jsme i několik dlaždiček v kuchyni, které žár poškodil, a několik elektrických zásuvek,“ vypočítal jednatel prachatického městského bytového družstva Jiří Vejvoda se slovy, že celkově náklady nepřesáhnou třicet tisíc korun.

„Náklady budeme po nájemnících vymáhat. Požár byl zapříčiněn jejich chybou,“ dodal Jiří Vejvoda.

Podle jeho slov nemá nikdo povinnost pojišťovat svoji domácnost.
Navzdory některým hlasům obyvatel Prachatic se v případě zmíněné rodiny z vyhořelého bytu nejedná o dlouhodobé neplatiče.