Každý týden se na této straně setkáte se zajímavými lidmi z Prachaticka, kteří hledají odpovědi na otázky a vybrali si, kdo jim na ně odpoví. Dnes odpovídá Tomáš Pecha, student teologie a informatik.

Živíš se jako informatik, ačkoliv studuješ teologii. Jak jsi se dostal k tomuto zaměstnání?
Záleží na úhlu pohledu. Buď čirou a trochu složitou náhodou, nebo z Boží vůle. Vše začalo, když můj táta zaslechl rozhovor dvou mladíků v autobuse o testování softwaru. Netrvalo dlouho a pomocí dalších milých shod okolností jsem se dostal až na pozici Test Analytika, kterou momentálně vykonávám v Komerční bance.

Co pro Tebe znamená pojem Bůh?
To je velice vděčná otázka. Prvně bychom si měli uvědomit následující – o Pánu Bohu víme jen to, co o sobě nechal sám zjevit (skrze Bibli, apoštoly) a pak i to, že nás velmi přesahuje, a proto ne všechno z takového zjevení jsem schopen pochopit.
Bůh je tedy pro mne to/ten, co/o kom se mohu dočíst v Bibli a zakusit na vlastní kůži v modlitbě a při jiných příležitostech. Spojuji s ním slova jako jsou Láska, Dokonalost, Otec, Osoba, Soud, Milost, Vysvobození a asi i Numinózno. Jistě bych přišel na více a snad i vhodnějších slov, ale myslím, že pro náš účel to stačí takto. Koukám, když si čtu otázku znovu, že jsem ji uchopil z vlastního pohledu, ale i to je v podstatě odpovědí na ni.

Jak se Ti líbí současný papež?
Nechci chválit dne před večerem a mám omezené zdroje informací. Přesto se o nového papeže zajímám, nastudoval jsem si i jeho minulost a z toho mála, co jsem odhalil a zjistil, je můj dojem jen a jen skvělý. Líbí se mi jeho zájem o trpící, jeho prostý, však nesmlouvavý způsob řeči i fakt, že přijal jméno František. V tomto jméně je asi celý můj dojem z nového papeže – je to takový novodobý sv. František, a právě sv. František je můj nejoblíbenější světec.

Čím si vysvětluješ fakt, že naše společnost tíhne k ateismu?
Na toto se bude těžce odpovídat, aniž bych se někoho nedotkl, předem tedy děkuji, za takovou otázku. Asi bych v tomto doporučil přečtení malé knihy jménem Rady zkušeného ďábla. Rozumím světu tak, že jak Pán Bůh, tak ten Zlý volají k člověku a zdá se mi, že ten Zlý velmi dobře hraje na struny zloby, lenosti a pýchy – struny, jejichž tóny z nějakého důvodu rádi posloucháme, ač se nám zároveň hnusí. Máme však stále dost zářných příkladů opačných tendencí, a to nejen nutně v hranicích církve.

Jak se v takové společnosti žije věřícímu člověku, vyznávajícímu rodinné hodnoty?
Jak byste čekali? Rodina je dnes přežitek a víra výrazem idiocie. Jsem tedy pro mnohé zpátečnický idiot, v lepším jen podivín, co se snaží držet, zcela zbytečně, starých a překonaných hodnot. Mám však zázemí v rodině a přátelích, a proto musím zcela jasně říci, že „být takovým zpátečnickým idiotem" mi to za to vše stojí.

Jaký máš názor na současnou hospodářskou krizi? Co je hlavní příčinou?
Detaily jsou zbytečné. Za vším jsou vždy důvody čistě lidské. Lakota, lenost, nepřátelství.

Máš nějaký nesplněný sen?
Umřít a dostat se do nebe.

Vím, že máš v oblibě box. Jak se tento sport slučuje s Tvým osobním přesvědčením?
Normálně. V první řadě v tom nevidím problém, takže se mi na podobnou otázku odpovídá hůře, jelikož nemám v hlavě takové rozpory jako ti, co mají k boxu odpudivý vztah. Box je ve své podstatě sport. Je to šermování rukama. Dá se dělat slušně a s rozmyslem, jako třeba náš národní nedoceněný hrdina Lukáš Konečný, anebo hnusně až zhovadile. Celé je to jen o lidech, kteří vlezou do ringu, jestli si chtějí jen pro chlapskou srandu „tak normálně" dát po nose, aniž by se snažili toho druhého zranit (amatérský box je z velké části takový), nebo toho druhého zničit, nejlépe už při vážení při kvalifikaci před vstupem do ringu (americký styl, který se mi neskutečně hnusí).

Příště bude na otázky Tomáše Pechy odpovídat Petr Perman, student stavební školy a každodenní hrdina.

Ptá se:
Vojtěch Šlapák  - Narodil se v roce 1990. V současné době studuje obor Historie na Univerzitě Karlově v Praze. Mezi jeho největší koníčky patří mimo jiné kinematografie, dějiny a bojová umění.

Odpovídá:
Tomáš Pecha - Narodil se v 17. 1. 1988 ve Vimperku. Tam také vystudoval Gymnázium. Momentálně si trápí hlavu studiem teologie a prací na pozici Senior Test Analytik, píše tedy scénáře pro testy softwaru.